Poniedziałek, 30 listopada 2020. Imieniny Andrzeja, Maury, Ondraszka

W kuchni stawiają na tradycję

2018-06-26 11:37:28 (ost. akt: 2018-06-26 11:45:02)

Autor zdjęcia: UG Sypniewo, Rafał Zakrzewski

Podziel się:

Podsumowanie warsztatów kulinarnych zorganizowanych przez wójta gminy Sypniewo oraz Kółko Rolnicze z Mamina zbliża się wielkimi krokami. Już w niedzielę, 8 lipca podczas trwania festynu będzie można wziąć udział w piątym i ostatnim spotkaniu, na którym panie częstować będą potrawami kuchni regionalnej.

Pierwsze spotkanie w ramach warsztatów odbyło się na początku maja, w Maminie. Tam członkinie kółka zaprosiły uczniów aby pokazać jak przygotować potrawy regionalne z mąki i kasz. Pokaz nie był jedyną atrakcją. Wszyscy zaproszeni goście spróbowali ugotowanych wyrobów oraz zwiedzali tradycyjny młyn, który znajduje się w Maminie. Na drugim spotkaniu, zorganizowanym z końcem maja w Sypniewie panie wymieniały się recepturami i wspólnie gotowały dania z ziemniaków oraz warzyw. Podczas trzeciego z kolei zebrania w ramach warsztatów, które miało miejsce w Sławkowie organizatorzy, goście i członkinie innych kół w gminie mieli okazję przyglądać się pokazowi wyrabiania wędlin i kiełbas. Na warsztaty przybył masarz, który zdradzał tajniki zawodu. Natomiast na przedostatnim spotkaniu w Biedrzycach, które odbyło się w środę, 19 czerwca można było przyglądać się pokazowi wyrabiania serów. Przybyli goście oraz organizatorzy wzięli czynny udział w zajęciach poświęconych przekąskom i deserom.
-Przyjechał do nas specjalista z serowarem, pokazał wiele ciekawych rozwiązań. Osobiście dowiedziałam się jak zrobić z serwatki serek ricotta – powiedziała nam przewodnicząca Kółka Rolniczego w Maminie, Mariola Perzanowska. Dodała, że jako poczęstunek panie zrobiły rosół, pierogi, naleśniki z twarogiem oraz inne potrawy i ciasta. -Jedna z pań przygotowała placuszki sodowe, które zaliczają się jako danie regionalne. Tradycyjną metodą ubijaliśmy też masło, także było świeżutkie, a sołtys z Biedrzyc dostarczył nam zsiadłe meleko – opowiedziała przewodnicząca kółka. Na koniec rozmowy gorąco zapraszała wszystkich zainteresowanych na wzięcie udziału w podsumowaniu warsztatów i festynie w Sypniewie.
Dorota Zberowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB