Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Powiat w opracowaniach naukowych

2018-08-29 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-29 14:41:13)
fot1

fot1

Podziel się:

Jarosław Kożma w swojej publikacji naukowej pod tytułem „Powiaty w polityce rozwoju” zaprezentował powiat przasnyski oraz Zenona Szczepankowskiego, starostę jako lidera w rozwoju gospodarczym i ekonomicznym.

Według Jarosława Kożmy, autora publikacji naukowej „Powiaty w polityce rozwoju” powiat przasnyski jest jednym z dwóch powiatów, które mogą posłużyć, jako przykład terenu szybko rozwijającego się.
Prezentuje on powiat przasnyski, jako jeden z dwóch polskich przykładów ekonomicznego i gospodarczego fenomenu oraz przedsiębiorczego i perspektywicznie działającego w obliczu nowych wyzwań rozwojowych lidera starosty Zenona Szczepankowskiego. Drugim przykładem jest Centrala Strefa Funkcjonalna Województwa Zachodniopomorskiego. Strefa Centralna to nazwa obszaru funkcjonalnego w środkowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie subregionalnego partnerstwa trzech powiatów: drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego oraz wchodzących w ich skład siedemnastu gmin – poinformował Sławomir Czaplicki, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.
Tak brzmi fragment opracowania na temat powiatu przasnyskiego: „postawę przedsiębiorczego i perspektywicznie patrzącego lidera, potrafiącego zainicjować proces rozwoju gospodarczego w trudnych wydawałoby się warunkach. Samorząd terytorialny, zarówno regionalny, jak i lokalny, musi być gotów podejmować działania wykraczające poza bieżące wypełnianie podstawowych zadań ustawowych. Władze i administracja samorządowa muszą przeorientować sposób myślenia i działania na bardziej strategiczny i otwarty na podejmowanie inicjatyw o charakterze niestandardowym, gdzie współpraca z przedstawicielami różnych lokalnych środowisk, jak i sąsiednimi samorządami, jest dostrzegana jako warunek podstawowy.”
Co jest kluczem do tego sukcesu i co na niego wpływa?
Przykład powiatu przasnyskiego stanowi znakomite uzasadnienie dla tezy, która mówi o decydującej roli czynnika jakości zarządzania w jednostkach samorządowych. Względnie niska wyjściowa baza ekonomiczna nie miała decydującego wpływu na poziom inwestycji powiatu. Kluczem do sukcesu okazało się zupełnie nowe w polskich warunkach podejście władz lokalnych do procesów zarządzania powiatem jako nowoczesną, uczącą się i samodzielną organizacją, potrafiącą dostosować własne priorytety rozwojowe do możliwości finansowych oferowanych z każdego możliwego źródła pozabudżetowego – stwierdził Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB