środa, 12 maja 2021. Imieniny Dominika, Imeldy, Pankracego

Bałagan śmieciowy w Różanie

2013-08-07 16:34:20 (ost. akt: 2013-08-07 15:34:30)

Podziel się:

Pierwszy miesiąc funkcjonowania nowego systemu odbioru śmieci w Różanie oceniany jest nie najlepiej. Według burmistrza Piotra Świderskiego, za bałagan odpowiedzialność ponosi wyłoniona w drodze przetargu firma MPK z Ostrołęki, na której ciążył obowiązek dostarczenia pojemników i harmonogramu odbioru śmieci, z czego się nie wywiązała należycie.

- W dostawie pojemników wystąpiły znaczne opóźnienia, źle też opracowano harmonogram odbioru, przez co mieszkańcy nie mogli oddać odpadów suchych w pierwszym terminie. Został wyznaczony drugi, dodatkowy termin – mówi burmistrz i dodaje, że dla Różana wprowadzenie nowej ustawy jest nieszczęściem, ponieważ gmina miała własne dobrze
funkcjonujące wysypisko i własny zakład gospodarki komunalnej, który bez zakłóceń odbierał śmieci. Obecnie, gmina objęła systemem mieszkańców stałych, letników i przedsiębiorców. Na koniec czerwca zadeklarowanych było ponad 3,5 tys. stałych mieszkańców, co oznacza, że do systemu nie weszło ponad tysiąc osób. Z ewidencji ludności wynika bowiem, że w Różanie, na stałe zamieszkuje 4.600 osób. Mimo apelu o odpowiedzialność, skierowanego do wszystkich mieszkańców część swój stan faktyczny z jakichś powodów, prawdopodobnie oszczędnościowych do dziś ukrywa. – To jest oszczędność pozorna i należy się liczyć z tym, że zaniżenie liczby mieszkańców spowoduje wzrost stawki za usługę – mówi burmistrz Świderski. Gmina ma możliwość zweryfikowania danych i w drodze decyzji administracyjnej ustalenia dla uchylających się opłaty. – Na razie nie chcemy tego robić i wzywamy do uzupełnienia lub złożenia deklaracji, bo są też osoby, które tej czynności nie dokonały. Odzew jest, deklaracje spływają, mieszkańcy przychodzą, żeby je zmienić rezygnują ze zbiórki selektywnej na rzecz nie selektywnej i odwrotnie. Jest przy tym nie małe zamieszanie, a system z trudem, ale funkcjonuje. Mam nadziej, że następne miesiące przyniosą stabilizację – mówi Piotr Świderski. Jak będzie z wpłatami okaże się dopiero po 15 września, bo gmina przyjęła kwartalny system rozliczania. Mieszkańcy Różana płacą 5 złotych za odpady zbierane w sposób selektywny, 8 złotych za odpady zmieszane.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB