Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Specjaliści pilnie poszukiwani

2013-08-30 10:19:06 (ost. akt: 2013-08-30 10:22:10)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Podziel się:

Większość młodych ludzi zastanawia się jak zaplanować swoją karierę aby nie zasilić z czasem dość szerokiego grona bezrobotnych. Rynek pracy w Polsce nie jest łaskawy dla przyszłych pracowników. Żeby realizować się w wyuczonym zawodzie i spełniać upragnione cele absolwenci szkół wyższych często wyjeżdżają za granicę, licząc na lepszą pracę i wyższe zarobki. Z danych GUS wynika, że obecnie stopa bezrobocia w kraju wynosi 14%.

Orientując się w trendach, jakie panują obecnie, jednym z najbardziej opłacalnych zawodów jest informatyka. Absolwenci tego kierunku nie mogą narzekać na brak ofert zatrudnienia. Pracę mogą dostać na różnego rodzaju stanowiskach, tj. programista, administrator sieci czy też grafik komputerowy. Dyplom ukończenia studiów informatycznych uprawnia również do pracy w placówkach oświatowych.
Grupą pracowników, która nie może narzekać na brak zatrudnienia są także handlowcy. Do takich wniosków można dojść przeglądając strony internetowe dotyczące ofert pracy. Oprócz stałej pensji dostają oni dodatkową premię za wyniki, zależy to jednak od sektora w jakim pracują.
Drogę do kariery otwiera również dyplom inżyniera budownictwa. Architekci, projektanci, urbaniści i inżynierowie to zawody, które zawsze były wysoko cenione i mimo kryzysu, jaki pojawił się w branży budowlanej nadal pożądane są na rynku pracy. Pisząc o budownictwie warto wspomnieć o zarobkach. Na początku przeciętny inżynier zarabia ok. 2 tys. zł brutto, dopiero taki, który posiada 3-letnie doświadczenie może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 4 tys. zł.
Jak wiadomo nasze społeczeństwo starzeje się, wynikiem tego jest rosnąca popularność zawodu jakim jest opiekun medyczny. Należy dodać, że aby wykonywać tę pracę wcale nie trzeba kończyć specjalnie przygotowujących do tego studiów, istnieje bowiem wiele szkół policealnych, uczących chętne osoby do opieki nad ludźmi starszymi.
Wychodzi na to, że coraz popularniejsza staje się biotechnologia. Jest to efekt zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów od biosyntezy czy też modyfikacji bioproduktów. Absolwenci tego kierunku znajdą również zatrudnienie w firmach medycznych lub farmaceutycznych. Okazuje się, że nadal poszukiwanymi pracownikami są specjaliści do spraw ubezpieczeń jak i marketingu.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1185325 | 31.61.*.* 30 sie 2013 12:03

    Ile zarabia ulubieniec Kuriera Makowskiego Marcin Nowotka absolwent zawodówki i liceum wieczorowego? :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)