Piątek, 6 sierpnia 2021. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Osiem lat nie płaci czynszu

2013-10-05 07:42:01 (ost. akt: 2013-10-04 15:42:07)

Podziel się:

Prawie 420 tys. zł. są winni naszemu miastu najemcy lokali komunalnych. „Rekordzista” nie reguluje czynszu i innych opłat związanych z użytkowaniem mieszkania od prawie ośmiu lat.

A dokładnie od 93 miesięcy. Natomiast w kategorii „najwyższy dług” prowadzi osoba, która zalega z opłatami na kwotę 20 580 zł. Jak informuje Grzegorz Napiórkowski, zastępca burmistrza Makowa Mazowieckiego, bazowa stawka czynszu za komunalne lokale mieszkalne wynosi 5,54 zł za m kw. (z tym, że za te wybudowane po 2008 r. - 6,65 zł za m kw.). Natomiast za m kw. mieszkania socjalnego płaci się 1,66 zł.
Maków posiada w swoich zasobach 147 komunalnych mieszkań o powierzchni użytkowej 5358 m kw. oraz 67 socjalnych o powierzchni 2042,10 m kw. Te należą do gminy w stu procentach. Natomiast w budynkach wspólnot mieszkaniowych znajdują się 62 miejskie „M”, obejmujące 2440,01 m kw.
Jako że wiele osób w naszym kraju nie stać na kupno czy nawet wynajęcie własnych czterech kątów, zgłaszają się oni o pomoc do gmin. - Obecnie liczba osób umieszczonych na rocznej liście osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu z mieszkaniowego z zasobu miasta wynosi 41 – podaje Napiórkowski. Dodaje, że nie można jednoznacznie wskazać średniego okresu oczekiwania na komunalne mieszkanie. Jego długość zależy od terminu pozyskania wolnego „M” z zasobów miasta oraz oczekiwań wnioskodawców co do jego wielkości, wyposażenia i stanu technicznego.
A kto może ubiegać się o lokum od gminy? Otóż oddawane są w najem mieszkańcom, którzy nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu lub budynku mieszkalnego. Podstawą zawarcia umowy najmu jest umieszczenie takiej osoby na rocznej liście, o której wyżej była mowa. - Gmina jako wynajmujący przy współudziale Zespołu do Spraw Mieszkaniowych w terminie do 10 stycznia każdego roku sporządza projekt rocznej listy osób zakwalifikowanych do otrzymania mieszkania – mówi zastępca szefa miasta. Aby „załapać” się na przyszłoroczną listę, należy złożyć wniosek do 31 października, a do tego spełniać kryteria dochodowe oraz inne wymogi wynikające ze stosownej uchwały rady miejskiej z 30 czerwca 2009 r. Miasto podaje projekt spisu do publicznej wiadomości (wywiesza w urzędzie i umieszcza na stronie internetowej) przez 2 tygodnie. Uwagi i zastrzeżenia do niego można składać do końca stycznia. Listę w ostatecznym kształcie do 10 lutego każdego roku zatwierdza burmistrz.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #1536337 | 151.248.*.* 7 lis 2014 10:44

  płaciłem za mieszkanie"komunalne" gdzie jedynym udogodnieniem była zimna woda, piecowe a do wc piętro niżej. 3 lata byłem na liście, nie ałemw łapę komu trzeba i tak sprawa by się ciągnęgo w nieskończoność, po moich podaniach i prośbach lokolu podobno nie można było przekwalifikować na lokal socjalny ( ze względu na niski standard) ale w różanie najemcom poszli na rękę...no coż ja tam już nie mieszkam a lokal nagle z komunalnego zrobił się socjalny... Zbliżają się wybory warto podsumować kogo trzeba na kogo oddało się głos.... K... darmozjady nic nie robią dla mieszkańców...szkoda słów

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gosc #1517065 | 213.199.*.* 22 paź 2014 14:41

  niech spóldzielnia zakłada sprawy w sadzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gosc #1517062 | 213.199.*.* 22 paź 2014 14:39

   znam takich co za mieszkanie nie płaca ale samochód ostatnio zmienili za bagatela 30 tys we dwoje pracuja dzieci dorosłe wyfruneły z domu wiec czemu nie płaca bo maja w d...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ` #1431178 | 37.248.*.* 3 lip 2014 18:47

   Darmozjadów co nie płaca czynszu wyeksmitowac pod most bez zadnych ceregieli. Pozostali szybko by sie podciagneli w placeniu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. maniek #1212311 | 213.238.*.* 6 paź 2013 07:28

   Mam temat dla dziennikarzy (tylko, gdzie ich szukać w Makowie?), by sprawdzili jak długo na mieszkania czekały dzieci radnych? A tak na marginesie. Władze Makowa nie prowadzą żadnej polityki lokalowej. Ludzie, którzy zalegają z opłatami za czynsz (nie zawsze z powodu, że ich na to nie stać) mieszkają w lepszych warunkach niż ci, którzy czynsz płacą uczciwie, a którzy chętnie zamienili by się na większe mieszkanie, gotowi przy tym spłacić zadłużenie lokatora. Podobny problem dotyczy wielu zadłużonych mieszkańców Osiedla Jubilatka. Osobom z wyrokami sądowymi o eksmisję miasto powinno zapewnić lokal socjalny. Ponieważ takich lokali brakuje miasto opłaca tym ludziom czynsz. Wniosek - ci którzy zalegają z czynszami mieszkają często w znacznie lepszych warunkach, niż ci płacący uczciwie. Miasto powinno robić wszystko (mieć listę takich mieszkań do zamiany), by to zmienić. Niestety urzędnicy nie robią nic, by tę sytuację zmienić. Chciałem kiedyś dokonać zamiany mojego mieszkania na większe. W urzędzie usłyszałem - niech pan znajdzie osobę, która chce się zamienić i dogadajcie się między sobą. Tylko że, kto przy zdrowych zmysłach odda lepsze i większe mieszkanie, wiedząc że nawet nie płacąc czynszu może spać spokojnie. Takie zamiany powinny iść niejako z automatu. Maków, ze swoim zarządzaniem przypomina mi pacjenta z wrzodem na tyłku. Pacjent odczuwa straszny ból, ale nie ma odwagi wyciąć jego źródła.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz