Niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

Plan rozwoju już jest. Czas na działanie

2015-06-07 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-02 12:22:27)

Podziel się:

Plan Rozwoju Lokalnego Makowa na lata 2015-2022 wchodzi w życie. Choć radni stwierdzili, że nie jest on doskonały, na zeszłotygodniowej sesji przyjęli go jednogłośnie. Mieszkańcy w najbliższych latach teoretycznie mogą spodziewać się m.in. rewitalizacji rynku czy zbudowania systemu monitoringu.

- Plan Rozwoju Lokalnego to dokument, w którym zawarte są pomysły na rozwój miasta. Musieliśmy to wszystko uporządkować po to, aby mieszkańcy wiedzieli co planujemy i w którą stronę rozwoju miasta chcemy iść. Plan jest też niezbędny do pozyskiwania środków zewnętrznych. Mam nadzieję, że go zrealizujemy w jak największym stopniu – mówił na sesji burmistrz, Tadeusz Ciak.
Plan przygotowany przez zespół zadaniowy w składzie: Alicja Prejs, Daniel Żegliński i Paweł Zmorzyński z Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Promocji ma aż 95 stron. Podkreślano w nim m.in. fakt, iż miasto ma duży potencjał turystyczny, niestety zupełnie niewykorzystany i do tej pory niedoceniany.

Chodniki, parkingi…
W zadaniach i projektach do realizacji na lata 2015-2022 – w ramach infrastruktury drogowej – wymieniono takie przedsięwzięcia, jak: rozbudowa sieci kanalizacyjnej w ul. Kolejowej i montaż separatora w ul. Spółdzielczej, budowa kanalizacji deszczowej w ulicach: Rynek, Kilińskiego, Kościuszki i 1 Maja, przebudowa ulic na osiedlu Grzanka (Ogrodowa, Jałowcowa, Klonowa i Jesionowa), budowa ulic na osiedlu Południe (Różana, Chabrowa, Lipowa, Rumiankowa, Konwaliowa i Słonecznikowa), przebudowa ulicy Spółdzielczej, przebudowa ulic na osiedlu Królów Polskich (Witosa, Cz. Miłosza i Polna), rozbudowa sieci kanalizacyjnej i deszczowej wraz z montażem separatora na ul. Polnej, przebudowa ulicy Bursztynowej wraz z montażem separatora, przebudowa ulicy Reymonta, przebudowa ulicy A. Rickovera (na wysokości siłowni), budowa chodnika przy ulicy Przasnyskiej, budowa chodnika przy ulicy Jaśminowej, modernizacja oświetlenia w mieście, budowa parkingów, budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Różańskiej i Warszawskiej, przebudowa ul. Iwaszkiewicza, remont przepustu w drodze do Zakliczewa wraz z modernizacją ulicy Długiej, likwidacja barier architektonicznych w mieście, reorganizacja ruchu drogowego w mieście.

Rynek jak nowy…
Jeśli chodzi zaś o ochronę środowiska i gospodarkę odpadami, miasto do 2022 roku planuje: modernizację urządzeń i budowli hydrotechnologicznych i zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, budowę elektrowni wodnej na rzece Orzyc, rozbudowę PSZOK, budowę stacji przeładunkowej wraz z segmentem przeróbki odpadów budowlanych, budowę centralnej ciepłowni i rozbudowę sieci ciepłowniczej.
Wiele zmian szykuje się jeśli chodzi o kulturę, sport i rekreację. Planuje się: remont i modernizację budynku Bożnicy bractwa Bet Hamidrasz z przeznaczeniem na izbę pamięci narodowej (wielofunkcyjny budynek użyteczności publicznej), utworzenie Centrum Kultury i Czytelnictwa poprzez połączenie placówek kultury (MDK i MBP), wypracowanie produktu regionalnego w celach promocji miasta, modernizację stadionu, remont i modernizację budynku użyteczności publicznej przy stadionie miejskim, budowę ścieżek rowerowych, placów zabaw i siłowni zewnętrznych, rozwój funkcji wypoczynkowych i rekreacji na terenie Parku Sapera, zagospodarowanie terenu nad zalewem miejskim (baza sportowo-turystyczna), rewitalizację rynku (przebudowa i modernizacja części północnej z uwzględnieniem funkcji aktywizacyjno-gospodarczej oraz adaptacja zabytkowego zasobu dziedzictwa kulturowego, budowa wielofunkcyjnego budynku użyteczności publicznej oraz toalety publicznej; modernizacja południowej części ze szczególnym uwzględnieniem jej funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej).

Wiele źródeł dotacji
Aby zadbać o tzw. strefę społeczną i bezpieczeństwo, władze chciałyby zbudować system monitoringu miasta i zmodernizować siedzibę Urzędu Miejskiego z dostosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W Planie Rozwoju Lokalnego podano także oszacowane kwoty za te inwestycje oraz pomysły na pozyskanie środków z zewnątrz. Wśród tych źródeł wymieniono m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Sportu, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Wojewódzki.
Marlena Grzeszczak


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB