Niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

Zaćmienie księżyca nad zalewem

2015-09-26 15:16:45 (ost. akt: 2015-09-27 12:58:16)

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum Mikołaja Kopernika

Podziel się:

W nocy z 27 na 28 września w całej Polsce będzie można oglądać zaćmienie Księżyca. Astronomiczne zjawisko rozpocznie się klika minut po godz. 2 w nocy, a zakończy około godz. 6.00. W większym gronie to zjawisko będzie można oglądać nad zalewem miejskim w Makowie.

W tym roku będziemy mieli okazję podziwiać zaćmienie całkowite, to nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 r., zyskując miano Superksiężyca. Następne takie zjawisko dopiero w 2033 r.
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się: Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob może się w nim schować. Ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić. Zaćmiony Superksiężyc nabierze również wyjątkowego koloru. Nie zniknie całkowicie, bo będzie miał krwistoczerwoną barwę. To dlatego, że będzie go oświetlała rozświetlona przez światło słoneczne ziemska atmosfera.
Do obserwacji nie potrzeba lornetek ani teleskopów, choć niewątpliwie przy ich użyciu widok może być nieco ciekawszy. Nad zalewem miejskim sprzęt do obserwacji ma być zapewniony.
- Liczymy na sprzyjającą obserwacjom pogodę i mimo zwariowanych godzin liczną grupę miłośników Astronomii.
Wydarzenie organizowane jest w ramach realizacji projektu badawczego „Gwiazda w roli głównej – Słońce”- czytamy na stronie Urzędu Miejskiego.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jupi #1823894 | 83.31.*.* 27 wrz 2015 22:18

    jeszcze kilka godzin:)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz