Sobota, 3 grudnia 2022. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Skarb z Drążdżewa

2016-12-20 14:58:00 (ost. akt: 2016-12-20 14:58:14)

Podziel się:

W piątek 16 grudnia w miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie dzieci z archeologami ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich z Warszawy.

Do szkoły przyjechały dwie panie archeolog: Hanna Pilcicka – Ciura oraz Magdalena Jarmuła. Przedstawiły dzieciakom prezentacje multimedialną, która zawierała wyjaśnienie czym jest zabytek, co nazywamy skarbem i na jakie odkrycie archeolodzy natrafili w Drążdżewie.

Niezwykły skarb

We wrześniu odnaleziono w tej miejscowości biżuterię oraz fragmenty ceramiki pochodzące z epoki brązu. Prawdopodobnie kosztowności zostały tam ukryte przez ówczesnych właścicieli i nie są pozostałościami dawnego osadnictwa. Najcenniejszym znaleziskiem był naszyjnik z charakterystycznymi wypustkami. To pierwsze takie znalezisko z tej epoki. Jeszcze nie wiadomo dokładnie do czego służyły. Archeolodzy przypuszczają, że do wypustek przyczepione były różne paciorki.

Wykopaliska

Dzieci posiadały dużą wiedzę na temat znalezionego skarbu. Prowadzone one były na posesji rodziców jednej z uczennic. Na slajdach zaznaczono dokładne miejsce wydobycia zabytków. Najmłodsi odpowiadali na pytania czym jest skarb bezbłędnie. Oglądały repliki ceramicznych naczyń, broni i krzemiennych narzędzi. Panie archeolog rozdawały również pamiątkowe magnesy na lodówkę ze skarbami i napisem Troja.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB