Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Wybory pod okiem kamer. Obowiązek spadnie na gminy?

2018-04-06 10:22:59 (ost. akt: 2018-04-06 10:25:16)

Podziel się:

Przygotowanie lokali na nadchodzące w listopadzie wybory, zgodnie z zaleceniami, to dla większości samorządowców w powiecie nie lada orzech do zgryzienia.

Lokale bowiem mają być wyposażone w system monitoringu. Chodzi o zapewnienie większej transparentności.
Jak poinformował nas Jarosław Napiórkowski, wójt gminy Sypniewo, samorządowcy mają duże wątpliwości czy projekt zostanie zrealizowany. Kluczowe kwestie, to zarówno dość krótki czas na zaopatrzenie się przez gminy w niezbędny sprzęt, jego montaż i obsługa, ale również finansowanie inwestycji.
-Jeszcze dokładnie nie stwierdzono kto będzie pokrywał koszty wyposażenia lokali wyborczych w monitoring – mówił wójt. Stwierdził też, że gminę o dość niedużym budżecie nie będzie stać na wydatki związane z monitorowaniem wyborów. Włodarz wyraził nadzieję, że odpowiedzialność przejmą urzędnicy wyborczy. Ponadto, jak poinformował nas Jarosław Napiórkowski, nie we wszystkich miejscach w gminie, gdzie znajdować się będą lokale wyborcze jest zasięg telekomunikacyjny. To oznacza brak połączenia z internetem, a tym samymniemożność transmitowania na żywo przebiegu wyborów. Sypniewo jest wyposażone w monitoring, ale tylko w jednym z obiektów i obejmuje jedynie budynek z zewnątrz. System zamontowany jest na Gminnym Ośrodku Kultury i nie będzie kompatybilny z wymaganym na wybory. To nie wszystkie zmiany i nowości jakie mają być przygotowane na tegoroczne wybory.
-Wojewoda stwierdził, że połowa lokali musi być przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Jeden z nich w tej chwili zmieniamy – tłumaczył wójt. Izabela Moroniewicz, sekretarz w gminie wyjaśniła, że chodzi o przeniesienie lokalu z GOK-u do szkoły podstawowej w Sypniewie.
-Wybory odbędą się na sali sportowej, jest tam podjazd. Podobnie w Gąsewie. Natomiast reszta lokali pozostanie bez zmian – dodała sekretarz.
d.z.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB