Poniedziałek, 1 marca 2021. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Robimy to, na co nas stać

2013-07-30 21:57:57 (ost. akt: 2013-07-30 22:10:31)

Podziel się:

Przez najbliższe dwa lata w gminie Karniewo przebudowane będzie 23,5 km nawierzchni dróg za ponad 3,5 mln złotych. Na ostatniej przed wakacjami sesji karniewscy radni przyjęli harmonogram drogowych inwestycji.

Do przebudowy w latach 2013 - 2014 zakwalifikowano 21 odcinków dróg. Najdłuższy, liczy blisko 4 km i obejmuje trasę Czarnostów – Czarnostów Polesie – Byszewo. Najkrótszy, dwustu metrowy wykonany zostanie w Romanowie. – W tym roku zrobimy w całości tylko te drogi, które nie wymagają przygotowania, będzie to nie całe 10 km. Pozostałe przygotujemy do przebudowy i dokończymy w roku przyszłym. Jeszcze przed zimą zostaną wysypane żwirem, zrobione będą odwodnienia, rowy, zebrane pobocza - mówi wójt gminy, Michał Jasiński. Po wykonaniu tych inwestycji, w gminie Karniewo pozostanie do przebudowy jeszcze ok. 5 kilometrów dróg, przy których zlokalizowane jest po kilka gospodarstw oraz kilka krótkich odcinków prowadzących do pojedynczych zabudowań. Z modernizacją tych ostatnich może być jednak problem, bo na chwilę obecną gminy na to nie stać. – Nie jesteśmy bogaci, więc musimy być oszczędni. Robimy to, na co nas stać – mówi wójt.
Dotychczas większość gminnych inwestycji finansowana była ze środków własnych oraz pozyskanych z zewnątrz. Ale oszczędności się kurczą, a wartość zaplanowanych na najbliższe dwa lata inwestycji, w tym drogowych wyniesie blisko 7 mln złotych. Gmina ma na ich realizację tylko 2 mln własnych pieniędzy i drugie tyle środków zewnętrznych. Na brakujące 3 mln zaciągnie kredyt inwestycyjny, przeznaczony głównie na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni oraz dróg. Te pieniądze gmina częściowo odzyska w postaci zwrotu, który przysługuje na budowę przydomowych oczyszczalni, do wysokości 75 procent kosztów netto.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB