Sobota, 15 maja 2021. Imieniny Dionizego, Nadziei, Zofii

Chodniki nieodśnieżone, uczniowie czekają w zaspach...

2014-01-22 10:37:21 (ost. akt: 2014-01-22 10:38:40)

Podziel się:

Śnieg dopiero co pokazał się na naszych drogach a już otrzymujemy sporo próśb czytelników o interwencje. Do redakcji zgłosili się m.in mieszkańcy gminy Czerwonka oraz makowianie. Skarżą się na źle odśnieżone chodniki, przystanki oraz podwórka przed blokami.

- To co dzieje się w naszej miejscowości jest straszne. Do szkoły autobusem dojeżdżają dzieci, które czekają na transport w zaspach śniegu. Nawet autobus ma problem z zatrzymaniem się w tym miejscu. To jest skandaliczne – poskarżył się nam mieszkaniec Tłuszcza (gm. Czerwonka). Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z wójtem gminy, który zapewnił, że drogi gminne są w dobrym stanie. - Jest taki czas, że zgłoszeń i próśb o odśnieżanie napływa wiele, jednak obowiązki są na bieżąco wykonywane i reagujemy na wszelkie sygnały. Jeśli chodzi zaś o miejscowość Tłuszcz, jest to droga powiatowa, za którą odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych – tłumaczy wójt Paweł Kacprzykowski. - My zajmujemy się odśnieżaniem na bieżąco. Nie dostaliśmy skarg na stan drogi w Tłuszczu – dodaje z kolei Zdzisław Soból, szef PZD.
Co rok otrzymujemy od mieszkańców skargi, że po makowskich chodnikach ciężko się poruszać. O ile drogi są odśnieżane na bieżąco, to właśnie mieszkańcy zapominają o swoich obowiązkach. - Mamy wskazane przez burmistrza miasta Janusza Jankowskiego chodniki, które mamy odśnieżać i są to te na ul Kolejowej, Ciechanowskiej, Armii Krajowej, cały rynek oraz na osiedlu Polna od ul. Witosa do ul. Armii Krajowej, reszta należy do zarządców dróg krajowych bądź wojewódzkich. O obowiązkowym odśnieżaniu przed posesjami powinni pamiętać również mieszkańcy - powiedział nam Jacek Żebrowski, prezes makowskiego MPUK-u. Kolejną istotną rzecz zauważyła mieszkanka Makowa, która stawiła się w redakcji. - Nie wiem czemu, ale odśnieżane są jedynie chodniki przy blokach komunalnych, wiele pozostałych pozostaje pełnych śniegu - powiedziała nam czytelniczka. Przypominamy jednak, że jeśli blok nie należy do miasta, to właśnie jego właściciel lub zarządca powinien zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.


RASTER
Nie odśnieżasz chodnika? Możesz mieć problem
W okresie zimowym na właścicielach, ewentualnie zarządcach nieruchomości, spoczywa poważny obowiązek, tj. usuwanie śniegu z chodników oraz usuwanie sopli z dachu. Część z nich nie zdaje sobie sprawy, że za niewykonanie tego obowiązku mogą zostać ukarani. Często się zdarza również, że osoby które doznały uszczerbku na zdrowiu lub szkody materialnej w związku z wypadkiem na chodniku, który nie był odśnieżony nie zdają sobie sprawy z tego, że przysługuje im odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mało tego, jeżeli w wyniku zaniedbań obowiązków właściciela posesji uszczerbek na zdrowiu spowoduje utratę zdolności do pracy, nawet częściową, może on domagać się renty. Dlatego właściciel posesji powinien mieć to na uwadze. Jeśli nie zapłaciłby odszkodowania dobrowolnie, może go czekać go sprawa w sądzie. Mówi o tym Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zima to również ciężki okres dla kierowców. Drogi są śliskie i ich obowiązkiem jest „zdjęcie nogi z gazu”. Trzeba również dokładnie odśnieżać samochód, bo inaczej na leniwego kierowcę czeka mandat.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jan z bloku komunalnego #1303302 | 95.49.*.* 22 sty 2014 13:36

    nie tylko przed komunalnymi blokami odsniezone, tu na ciechaanowskiej przed blokiem ELKA wprost sam chodnik bezz sniegu i lodu taka firma przyjeżdża z okolic i maszyna sprzataja lód i snieg idziesz jak w lecie , taki duzy granatowy samochod ze sprzetam jest kilka razy w tygodniu, to niewielkie pieniądze ogladalem w sklepie ponad 2000 zl a jaki efekt

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)