Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

W Karniewie będą stale mierzyć prędkość

2014-03-05 08:39:31 (ost. akt: 2014-03-05 08:41:19)
System odcinkowego pomiaru prędkości ma być skuteczniejszy niż fotoradary

System odcinkowego pomiaru prędkości ma być skuteczniejszy niż fotoradary

Podziel się:

Karniewo będzie jednym z około trzydziestu miejsc w Polsce, gdzie zostanie zainstalowany zestaw do odcinkowego pomiaru prędkości.

To nowa broń Inspekcji Transportu Drogowego – po fotoradarach stacjonarnych i pojazdach wyposażonych w wideorejestratory – w walce z kierowcami przekraczającymi dozwoloną prędkość. Urządzenia do odcinkowego jej pomiaru są dla piratów groźniejsze, bo nie wystarczy na chwilę zwolnić, minąć je i błyskawicznie przyspieszać, jak to bywa w związku ze wspomnianymi fotoradarami. Ten system robi zdjęcie każdemu przejeżdżającemu pojazdowi i rejestruje czas jego przejazdu od wjazdu w strefę pomiaru do wyjazdu z niej. Jeśli średnia prędkość jest wyższa od dozwolonej, oznacza to, że doszło do wykroczenia. Właściciel pojazdu dostaje przesyłkę z propozycją przyjęcia mandatu lub ewentualnie wskazanie innego sprawcy tego czynu.
Niedawno ITD ujawniła listę 29 miejsc (plus 5 rezerwowych) w Polsce, gdzie w tym lub na początku przyszłego roku zostanie zastosowany odcinkowy pomiar prędkości. Jednym z nich jest Karniewo w naszym powiecie. Specjalne urządzenia mają pojawić się tam na krajowej drodze nr 60 i obejmą strefę 1,95 km.
„Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę w typowaniu odcinków, na których zainstalowane zostaną urządzenia rejestrujące były: stan bezpieczeństwa (wybierano miejsca charakteryzujące się szczególnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, z uwzględnieniem zdarzeń spowodowanych niedostosowaniem prędkości przez kierujących pojazdami), warunki techniczne dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i ich umieszczania na drogach publicznych, jednolite limity prędkości na całej długości odcinka, a także brak większych skrzyżowań w obrębie planowanej instalacji” – napisała w komunikacie ITD. I dodała, że w typowaniu lokalizacji pomocne było także opracowanie przygotowane przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Krakowskiej.
Przypomnijmy, że inspekcja transportu w powiecie makowskim ma dwa stacjonarne fotoradary. Jeden znajduje się przy drodze nr 57 w Węgrzynowie (gm. Płoniawy-Bramura), a drugi w Załuziu (gm. Różan) przy krajowej „sześćdziesiątce”.

Dariusz Kucman

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. qwerty #1343389 | 178.235.*.* 7 mar 2014 14:40

    znakomita wiadomość dla mieszkańców, będzie bezpieczniej trochę

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zenek #1343199 | 178.235.*.* 7 mar 2014 11:43

    Przeciez to jest skandal, ze znowu będa polowac na kierowców. to tak państwo dba o obywateli?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz