Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Integracja polsko-litewska

2014-06-10 09:30:16 (ost. akt: 2014-06-09 14:52:14)

Podziel się:

Do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jaciążku przybyli goście w ramach wymiany młodzieży polsko–litewskiej. Nie mogli narzekać na nudę. Podopieczni ośrodka przygotowali dla nich wiele atrakcji.

Młodzież z Litwy zawitała do Jaciążka 11 maja w ramach projektu „wymiana polsko-litewska”. Po gorącym przywitaniu na warszawskim dworcu, wszyscy udali się do tej wioski w gminie Płoniawy-Bramura, gdzie spędzili razem siedem dni.
Pierwszy z nich rozpoczął się od zwiedzania okolicy poprzez spacer, następnie uczestnicy przystąpili do realizacji wcześniej zaplanowanych w harmonogramie działań. Najpierw odbyło się spotkanie informacyjne dla uczestników oraz liderów, poprowadzone przez Marcina Lalaka - reprezentanta OSiW. Poinformował on gości m.in. o zasadach obowiązujących na terenie ośrodka i zakresie obowiązków. Następnie uczestnicy wymiany wypełnili „Test wiedzy o Litwie” oraz „Test wiedzy o Polsce”. Taki sam został wykonany również ostatniego dnia pobytu, co pozwoliło liderom ocenić przyrost wiedzy o obu krajach. Warto wspomnieć o zajęciach integrujących grupę, podczas których panowała miła i przyjazna atmosfera.
Kolejnego dnia odbyły się warsztaty pt. „Uprzedzamy uprzedzenia”. W tym scenariuszu znalazły się zabawy ruchowe, jak i ćwiczenia wymagające próby komunikacji w grupie dwujęzycznej. Grupa polska uczyła Litwinów wybranych przez nich słówek, które na bieżąco tłumaczyła reprezentantka grupy litewskiej. Można też było poznać podobieństwa i różnice w zakresie szkolnictwa - obchodzenia uroczystości, zdobywania kwalifikacji zawodowych, itp. Litewscy uczniowie stwierdzili jednak, że między krajami jest więcej podobieństw niż różnic.
Pozostałym dniom wymiany towarzyszyły również gry czy zabawy w teatr. Jedną z głównych atrakcji okazała się jednak…kuchnia. Na uczestników wymiany polsko-litewskiej począwszy od śniadania czekało specjalne menu przygotowane według tradycyjnych litewskich potraw. Młodzież mogła spróbować blinów, chłodnika litewskiego oraz cepelinów, sękacza czy kwasu chlebowego. Tego dnia w kuchni nie mogło zabraknąć również sernika wykonanego według przepisu litewskiego i herbaty miętowej. Natomiast przełomem dla wszystkich okazała się gra miejska na warszawskiej starówce, podczas której młodzież musiała pokonać wzajemną nieśmiałość oraz barierę językową, a to za sprawą zadań, które miała do wykonania w mieszanych narodowościowo parach. Od tej chwili, wszyscy uczestnicy poczuli się pewnie. Każde kolejne powierzone im zadania wykonywali bez skrępowania, wspólnie i z ogromnym zaangażowaniem.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Łazienek Królewskich oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Później nadszedł czas pożegnania.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB