Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Na egzamin – autem z kursu

2014-09-03 12:28:32 (ost. akt: 2014-09-03 12:28:43)

Podziel się:

W lipcu i sierpniu weszły w życie poważne zmiany w przepisach dotyczących praw jazdy i ruchu drogowego. Kandydat na kierowcę może na przykład zdawać egzamin praktyczny w samochodzie, którym uczył się jeździć.

Już od lipca wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y) w kraju korzystają z jednej bazy pytań egzaminacyjnych. Taki ujednolicony zbiór liczy około 2500 pytań, z czego około 1300 zagadnień dotyczy prawa jazdy kategorii B.
Co ważne, do pytań i udzielonych odpowiedzi nie ma powrotu, nie można ich poprawić. Na każde z nich można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Suma punktów możliwych do uzyskania w części teoretycznej egzaminu wynosi 74. Pozytywny wynik zalicza się w przypadku otrzymania co najmniej 68 punktów. Egzamin teoretyczny - tak jak wcześniej - trwa 25 minut.

Znane pytania
Przed tym sprawdzianem z teorii kursanci będą mieli dostęp do wspomnianych ponad 2500 pytań, z których 32 losują później na egzaminie. Do tej pory były one zastrzeżone. – Taka wiadomość musi cieszyć, bo będzie łatwiej nauczyć się do egzaminu. Co nie znaczy, że to będzie przysłowiowy spacerek – komentuje Katarzyna Wiśniewska z Makowa, która właśnie rozpoczęła kurs w Ostrołęce.
Kolejna zmiana umożliwia zdawanie egzaminu praktycznego w samochodzie, którym kandydat na kierowcę uczył się jeździć. Ale zgodnie z prawem taki samochód musi być wyposażony w kamery do nagrywania egzaminu. A taki sprzęt sporo kosztuje. – Te koszty można by jeszcze przeboleć. Bo ponosi się je raz na dłuższy okres. Ale auto trzeba oddawać na czas egzaminu do WORD-u, czyli przez ten czas nie może służyć innym kursantom i tym samym na siebie nie zarabia – podkreśla jeden z makowskich instruktorów.
Warto też wspomnieć o tym, że od 1 stycznia przyszłego roku znika obowiązek odbycia przez kandydata na kierowcę części teoretycznej kursu na prawo jazdy. Każdy kursant będzie miał możliwość przygotowania się do egzaminu we własnym zakresie, bez pomocy szkoły jazdy, i przystąpić do egzaminu państwowego. Dotychczasowe przepisy tego zabraniały.

Bez egzaminu
Natomiast już od teraz znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami daje kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy kategorii B (na samochody do 3,5 tony), możliwość kierowania motocyklem o pojemności silnika nie przekraczającej 125 centymetrów sześciennych i mocy nie przekraczającej 11 kW bez zdawania dodatkowego egzaminu. Ta zmiana akurat nie wszystkim się podoba. Nie przypadła do gustu np. policjantom z „drogówki”, którzy apelują, by tacy kierowcy przed wyjechaniem na zatłoczone drogi potrenowali gdzieś, gdzie ruch jest znacznie mniejszy lub zerowy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB