Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Ponad 2 mln zł zaległych alimentów

2015-03-26 09:29:52 (ost. akt: 2015-03-26 09:30:18)

Podziel się:

79 tys. zł – tyle wynosi rekordowy dług z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Makowie, który wypłaca alimenty uprawnionym za zalegających, zadłużenie łącznie wynosi 2 267 764 zł, nie licząc odsetek. - Wobec ośrodka zadłużonych jest 118 osób mieszkających na terenie naszego miasta, jak również na terenie innych gmin – informuje Barbara Brzostek, szefowa MOPS-u. W zasadzie są to sami mężczyźni, tylko 6 kobiet znalazło się w tej grupie. Rekordowa należność urosła do 79 tys. zł.
Ośrodek próbuje odzyskać pieniądze, stosując różne środki, zgodnie z przepisami ustawy z 7 września 2007 o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Na początku po przyznaniu wierzycielom prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dłużników wysyłane są informacje o tym postanowieniu. - Następnie dłużnik zostaje wezwany do tutejszego ośrodka celem przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego i odebrania oświadczenia majątkowego. Wobec dłużników zamieszkałych na terenie innych gmin kierujemy wnioski o podjęcie działań do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania – opisuje kierownik MOPS-u.
Jeśli osoba zalegająca pojawi się na wywiadzie, ośrodek wysyła do tutejszego Powiatowego Urzędu Pracy prośbę o aktywizację zawodową, a do komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne – informacje mogące mieć wpływ na skuteczność jego postępowania. Jeżeli natomiast dłużnik się nie zgłosi, wydawana jest decyzja, że uchyla się od płacenia alimentów, następnie do prokuratury wpływa wniosek o ściganie, zaś do starosty – o zatrzymanie prawa jazdy.
Po zakończeniu okresu, kiedy ośrodek płaci alimenty, każda z osób, za którą to robi dostaje decyzję zobowiązującą do zwrotu należności wraz z odsetkami. Gdy nie ureguluje długu, sprawa trafia do urzędu skarbowego, który próbuje „ściągnąć” gotówkę. Kierownik Brzostek zdradza, że zdarzają się sytuacje, w których dłużnicy spłacają powstałe zadłużenie, ale w większości przypadków należności ściąga komornik.


Elżbieta Ludwikowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. siewicz #1698817 | 77.115.*.* 26 mar 2015 12:24

    Ten temat byl juz na lamach gazety z jakis rok temu,dziennikarka mogla by napisac czy przez rok zadluzenie dluznikow alimentacyjnych wzroslo czy zmalalo.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz