Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Kuratorium się zgadza. CKP zniknie

2015-04-16 10:35:16 (ost. akt: 2015-04-16 10:35:20)

Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że z końcem sierpnia Centrum Kształcenia Praktycznego w Makowie Mazowieckim przestanie istnieć. Czy dla wszystkich zatrudnionych tam nauczycieli znajdzie się praca w innych placówkach, wciąż nie wiadomo.

Dotychczas starostwo przeprowadziło wszystkie wymagane w takich sytuacjach procedury. W styczniu jego przedstawiciele spotkali się z radą pedagogiczną i pracownikami niepedagogicznymi CKP i poinformowali ich o zamiarze zamknięcia placówki, przekazując merytoryczne i finansowe uzasadnienie. Następnie w lutym radni powiatowi zaakceptowali uchwałę o zamiarze likwidacji placówki, którą wraz z uzasadnieniem otrzymał mazowiecki kurator oświaty w Warszawie (delegatura w Ostrołęce) i pozytywnie ją zaopiniował. Jako że centrum nie posiada „własnych” uczniów, nie było potrzeby informowania rodziców. Na najbliższej sesji rady powiatu (23 kwietnia) ma zapaść ostateczna decyzja.
Wszystko wskazuje na to, że szkoła zakończy działalność z dniem 31 sierpnia. Jak zakładają urzędnicy, młodzież, która uczęszcza tu na zajęcia będzie kontynuowała naukę w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie „przy zapewnionej bazie do kształcenia zawodowego i doposażonej w odpowiednie pomoce dydaktyczne”. ZS przejmie także mienie ruchome i nieruchome centrum, należności i zobowiązania oraz część dokumentacji.
Uczniowie, którzy wybrali zawody: kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik usług fryzjerskich, obecnie odbywający zajęcia praktyczne w CKP, będą je realizować na warsztatach szkolnych. Z kolei młodociani pracownicy w zawodach: cukiernik i piekarz będą kierowani na czterotygodniowe turnusy dokształcania zawodowego w porozumieniu z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie, którzy wybrali kierunki: kucharz, cukiernik, mechanik pojazdów osobowych będą mieli „praktyki” w ZS.
Co będzie z kadrą, do końca nie wiadomo. Starostwo zapewnia, że będzie miała pierwszeństwo w zatrudnieniu w innych jednostkach prowadzonych przez powiat. - Nie było deklaracji, że miejsca pracy będą dla wszystkich. Starosta będzie się starał o zapewnienie ich w miarę możliwości wynikających z liczby uczniów realizujących zajęcia – mówi Andrzej Cesarski, dyrektor CKP. Dodaje, iż cały czas prowadzone są rozmowy, jak zrobić, żeby było jak najbardziej korzystnie i jak najmniej boleśnie z punktu widzenia organu prowadzącego i pracowników placówki. Sprawa sfinalizuje się ostatecznie po naborze uczniów, czyli w lipcu. Dyrektor podkreśla, że to nie on będzie decydował, czy wszyscy jego dotychczasowi podwładni po likwidacji centrum będą mieli pracę.
el

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB