Niedziela, 18 kwietnia 2021. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Będzie referendum. I będą koszty

2015-06-11 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-11 11:59:03)

Podziel się:

W Różanie odbędzie się referendum dotyczące lokalizacji nowego składowiska odpadów na terenie gminy, mimo że Ministerstwo Gospodarki wycofało się z tego pomysłu.

Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 28 maja. Wcześniej powołano komisję, która miała ocenić, czy wniosek o referendum jest zgodny z prawem. Stwierdziła, że odpowiada przepisom ustawy, w związku z czym radni głosowali nad uchwałą. Czternastu był „za”, a jeden wstrzymał się od głosu. Referendum ma się odbyć w niedzielę 23 sierpnia. Na karcie znajdzie się pytanie „Czy jesteś za lokalizacją nowego składowiska odpadów promieniotwórczych na terenie Gminy Różan” i dwie odpowiedzi: „Tak” oraz „Nie”.
Jeszcze przed głosowaniem radny Stanisław Gos pytał grupę, która zainicjowała referendum, a w szczególności jej przedstawiciela Pawła Reszko, czy referendum ma sens, skoro resort gospodarki zrezygnował z przeprowadzenia badań na terenie gminy i brania jej pod uwagę w poszukiwaniu miejsca na nowe powierzchniowe składowisko nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych oraz ile to będzie kosztować.
Skarbnik zdradziła, że koszt ostatnich wyborów prezydenckich w gm. Różan to 15 tys. zł, a druk kart do głosowania – ok. 2 tys. zł.
Z kolei Paweł Reszko odpowiadał, że czytał pismo ministerstwa, ale sądzi, iż wycofuje się ono z pomysłu tylko na dzień dzisiejszy i do tematu jeszcze powróci. - Uważam, że to jest bardzo ważna sprawa, czy Różan po raz kolejny ma dostać ten przywilej czy tę karę. Uważam, że referendum jest najwyższą formą demokracji i każdy obywatel ma prawo wyrazić swoje zdanie. Zgodzę się z werdyktem społeczności, jeżeli większość, która będzie głosowała w referendum, powie „Tak, my chcemy na terenie gminy Różan składowisko odpadów promieniotwórczych” - mówił. I podkreślał, że koszt przeprowadzenia referendum będzie jednak niższy, gdyż nie będzie dwóch tur, jak podczas wyborów prezydenckich, a na przykład do Parlamentu Europejskiego kosztowały niecałe 10 tys. zł.

Elżbieta Ludwikowska

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB