Sobota, 10 kwietnia 2021. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Powietrzna łączność w Rakach

2015-06-16 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-11 12:18:25)

Podziel się:

Wieża do łączności między samolotami wraz z urządzeniami towarzyszącymi ma stanąć w Rakach (gm. Krasnosielc). To inwestycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Aktualnie w krasnosielckim urzędzie gminy trwa postępowanie o ustalenie lokalizacji celu publicznego, jakim jest postawienie tej wieży, a właściwie „obiektu kolokowanego DME/OR”. Ma mu towarzyszyć cała niezbędna infrastruktura, w tym linie zasilające i zjazd z drogi publicznej. Urządzenie stanie na prywatnej działce o numerze ewidencyjnym nr 336 w Rakach.
- Z tego co wiem, chodzi o likwidowanie tzw. białych plam w systemie łączności powietrznej między samolotami i wieżą kontrolną. Nasz teren taką białą plamą chyba był, stąd realizacja tego przedsięwzięcia – tłumaczy wójt gm. Krasnosielc Paweł Ruszczyński.


RASTER
Na pytania o obiekt w Rakach odpowiada Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Co to za rodzaj obiektu?
Obiekt przeznaczony jest dla lotnictwa cywilnego. W skład obiektu wchodzi radiolatarnia DME, służąca do nawigacji lotniczej oraz ośrodek łączności radiowej, służący zapewnieniu łączności głosowej pomiędzy Służbami Kontroli Ruchu Lotniczego a załogami statków powietrznych.

Na czym polega jego działanie?
Działanie obiektu polega na zapewnieniu sygnału radiolatarni DME, na podstawie którego statki powietrzne są w stanie określić odległość dzielącą je od obiektu radiolatarni oraz zapewnieniu sygnału radiowego dla prowadzenia korespondencji głosowej pomiędzy Służbami Kontroli Ruchu Lotniczego a załogami statków powietrznych.

Jakie ma rozmiary?
Teren obiektu zajmie maksymalnie powierzchnię ok 400 m kw. Obiekt składał się będzie z wieży kratowej, na której umieszczone zostaną systemy antenowe oraz 2 kontenerów, zawierających urządzenia techniczne. Teren obiektu zostanie ogrodzony.

Dlaczego stanie właśnie w Rakach?
Lokalizacja obiektu w Rakach pozwoli na optymalne uzupełnienie sygnału niezbędnego dla radionawigacji oraz łączności radiowej w centralnej i północno-wschodniej części kraju.

Czy nie będzie stanowił uciążliwości (np. dźwiękowych, promieniotwórczych) dla mieszkańców?
Obiekt nie będzie stanowił uciążliwości dla mieszkańców, nie wytwarza hałasu. Zainstalowane urządzenia radiowe będą spełniały obowiązujące normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. W Polsce rozmieszczonych jest kilkadziesiąt podobnych urządzeń i nie stanowią one uciążliwości dla mieszkańców oraz środowiska.

Czy PAŻP zakupił tam działkę na ten cel?
Dla wskazanej lokalizacji PAŻP posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Dariusz Kucman

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB