Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

„Lewe” zwolnienia? Brak danych…

2015-06-21 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-17 09:38:27)

Podziel się:

Nie jest tajemnicą, że pracujący korzystają czasami z „lewych” zwolnień lekarskich. Czy takie przypadki ujawnił także makowski inspektorat ZUS-u? Nie wiadomo, ponieważ nie ma „technicznych możliwości sporządzenia raportu”.

Podobnie brzmią odpowiedzi na pytania dotyczące innych danych liczbowych. Nie wiadomo nawet, ile L4 wpływa do „naszej” placówki. - Zarówno Oddział ZUS w Płocku jak i Inspektorat ZUS w Makowie Mazowieckim oraz Inspektorat ZUS w Ciechanowie, który obsługuje świadczeniobiorców z terenu działania ZUS w Makowie Mazowieckim nie mają technicznych możliwości sporządzenia raportu, który wyodrębniłby wpływ zwolnień lekarskich do makowskiej jednostki. Nieprowadzona jest odrębna statystyka w/w świadczeniobiorców dla poszczególnych terenowych jednostek organizacyjnych – informuje Barbara Smardzewska-Czmiel, rzecznik prasowy płockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nie wiadomo także m.in., ile przeprowadzono kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień oraz zasadności ich wystawiania. Co zastanawia, w innych regionach możliwość uzyskania takich statystyk występuje, bazują na nich media i podają do ogólnej wiadomości.
Rzeczniczka informuje natomiast, że kontrole wykonują lekarze orzecznicy zakładu. Polega ona na zbadaniu ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu albo na skierowaniu go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta. Lekarz orzecznik może także zażądać od doktora leczącego udostępnienia dokumentacji medycznej ubezpieczonego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie. Może także zlecić wykonanie badań pomocniczych w określonym terminie.
- Gdy w wyniku analizy dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, zaświadczenie lekarskie traci ważność za okres od tej daty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje wówczas decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego, przekazując kopię decyzji pracodawcy ubezpieczonego – podaje Barbara Smardzewska-Czmiel.
Czy zwolnienia wykorzystywane są prawidłowo przez pracowników zatrudnionych u pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych sprawdzają także upoważnieni przedstawiciele oddziału ZUS, który jest płatnikiem zasiłków dla tych pracowników. Innymi słowy mówiąc, kontrolują, czy rzeczywiście są chorzy, a nie na przykład wyjechali na ponadprogramowy urlop albo dorabiają „na boku”. Jeżeli taki proceder zostanie wykryty, osoba traci prawo do zasiłku chorobowego i nie przysługuje on za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w czasie którego została stwierdzona choćby jedna z tych okoliczności.
Konsekwencje wystawienia „lewego” L4 ponoszą również lekarze. Zakład może cofnąć medykowi upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres do 12 miesięcy. - Wniosków do prokuratury w tych sprawach nie kierowano – zdradza rzecznik.

Elżbieta Ludwikowska
Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB