Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Dziecko poparzone toksyczną rośliną

2015-08-14 12:00:00 (ost. akt: 2015-08-13 12:02:47)
Tak wygląda barszcz Sosnowskiego

Tak wygląda barszcz Sosnowskiego

Autor zdjęcia: Archiwum

Podziel się:

Urząd Miejski w Makowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie, że nad zalewem małe dziecko poparzyło się silnie toksyczną rośliną Barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego zwany też "Zemstą Stalina" jest rośliną, która od dziesiątek lat rosła na naszych terenach. Przywędrowała z Rosji, jako roślina pastewna na paszę dla zwierząt. Choć ludzie już jej nie chcą, to ona nadal się rozprzestrzenia i jest śmiertelnie groźna dla ludzi, szczególnie dla dzieci. Bezpośredni kontakt z rośliną powoduje oparzenie skóry, bardzo podobne do oparzenia wrzątkiem. Na skórze pojawiają się ropne pęcherze, które goją się nawet przez kilka lat.

We wtorek 4 sierpnia rodzice przebywający wraz z dzieckiem nad makowskim zalewem, zauważyli, że dziecko wzięło do buzi gałązkę rośliny. To spowodowało powstanie rany. Następnie zauważyli roślinę do złudzenia przypominającą Barszcz Sosnowskiego. Sprawę zgłoszono więc do makowskiego magistratu.
-Roślina została już usunięta. O pomoc poprosiliśmy Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, tam posiadają odpowiedni sprzęt i odzież zabezpieczającą przed oparzeniami. Jesteśmy jednak niemal pewni, że to nie była trująca substancja. Rodzice dziecka nie byli w stanie powiedzieć, jaką gałązkę tak naprawdę ono podniosło. Czekamy jednak na oficjalne potwierdzenie naszych przypuszczeń - poinformował nas Michał Wroński z makowskiego magistratu.
Barszcz Sosnowskiego bardzo łatwo można pomylić z wyrośniętym koprem. Toksyczna roślina osiąga nawet 4 metry wysokości. Ma zieloną bruzdowaną łodygę, która na dole pokryta jest fioletowymi plamkami. Liście są duże i szerokie, osiągają średnicę do 150 cm, a białe kwiaty zebrane są w gęsty, duży baldachim.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB