Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Spotkanie dzieci z Janem Chmielewskim

2016-11-23 14:20:00 (ost. akt: 2016-11-23 14:22:52)

Podziel się:

Fragmentem wiersza poety i regionalisty Jana Chmielewskiego ze zbioru jego utworów pt . ” Szepty duszy” rozpoczęło się spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Szwelicach. Ten wiersz, jak i inne utwory, mieli okazje wysłuchać uczniowie w wykonaniu samego autora, ponieważ po raz kolejny gościł wśród uczniów szkoły w Szwelicach.


„… Zwyciężeni w walce ,w wojnie – niepokonani.
Dzieci tej ziemi , wykształceni i zdolni.
Przez nas, potomnych, będziecie wspominani.
Z Bogiem! Już szczęśliwi bo wolni!...”


Pamiętajmy o bohaterach

W jesienny czas poeta snuł swoje opowieści o ważnych listopadowych datach , począwszy od Wszystkich Świętych a skończywszy na Święcie Niepodległości . Mówił o grobach nieznanych żołnierzy, o mogiłach powstańczych , mogiłach ludności cywilnej zamordowanej przez okupantów. Wspominał o szacunku i pamięci , które winniśmy oddawać poległym za naszą wolność i pokój.

Przyjemne z pożytecznym

Uczniowie szkoły w Szwelicach wraz z wychowawcami pielęgnują pamięć o bohaterskich żołnierzach – zapalali znicze na grobach powstańców z 1863 r. i żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 r.Ciekawe opowieści pan Jan Chmielewski uatrakcyjnił pokazem strojów i broni żołnierskiej . Szymon Kownacki, uczeń klasy IV, wcielił się w postać woja Mieszka I, a Mateusz Łuniewski uczeń klasy VI miał okazję założyć mundur współczesnego żołnierza polskiego . Wielką atrakcją i ciekawostką była możliwość przymierzenia przez uczniów maski przeciwgazowej tzw. „ słonia”, używanej przez żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Muzyka i poezja

W ramach współpracy bibliotek szkolnych na listopadowej uroczystości gościliśmy również uczennice z Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bogatem wraz bibliotekarką i nauczycielką muzyki p. Agatą Wronowską. Dziewczęta, w pieśniach, przedstawiły losy polskich żołnierzy . To była dobra okazja, żeby wysłuchać utworów , które towarzyszyły żołnierzom w walce o niepodległość, jak i utworów z albumu „Panien wyklętych".Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB