Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Zakup pieca centralnego ogrzewania z dofinansowaniem

2017-01-26 11:11:00 (ost. akt: 2017-01-26 11:10:02)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

W związku z ogłoszeniem przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie naboru wniosków w ramach programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni” gminy zapraszają mieszkańców do Urzędów, aby złożyć stosowne wnioski.

Dotacja może wynieść do 75% kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 5.000,00 zł dla ostatecznego odbiorcy korzyści tj. bezpośrednio korzystającego z udzielonego dofinansowania.
Zgodnie z wytycznymi WFOŚiGW do programu Dofinansowaniem mogą być objęte przedsięwzięcia polegające na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła tj. wymianie kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą (kotły na biomasę nie mogą posiadać dodatkowego rusztu żeliwnego, umożliwiającego tradycyjne palenie jak w kotle zasypowym), zastąpienie kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą źródłem ciepła o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (z wyłączeniem montażu kotłów na węgiel lub ekogroszek).

Pokrywamy tylko część kosztów

W przypadku wymiany źródła ciepła na piec gazowy wymagane jest załączenie do składanego wniosku ostatecznego pozwolenia na budowę instalacji gazowej.
Do kosztu kwalifikowanego zadania zaliczamy: koszt kotła (z elementami dodatkowymi tj. zasobnikiem c.w.u., podajnikiem), koszt czujnika tlenku węgla (czadu), podatek VAT uznawany jest za koszt kwalifikowany w sytuacji, gdy stanowi on koszt ponoszony na realizację zadania, a beneficjent nie ma możliwości jego odliczenia lub odzyskania na mocy odrębnych przepisów.
Wnioskodawca zobowiązany jest pokryć koszty niekwalifikowane, które obejmują: koszty przygotowania dokumentacji technicznej stanowiącej element realizacji inwestycji, demontaż starej instalacji źródła ciepła, montaż nowej instalacji technologicznej kotłowni wraz z niezbędną wraz z niezbędną aparaturą kontrolno-pomiarową, instalacją elektryczną w obrębie kotłowni oraz zbiornikami na paliwo, wkład kominowy, roboty instalacyjne wewnątrz obiektów modernizacja instalacji c.o. i c.w.u., koszt przyłączenia do sieci, rozruch technologiczny instalacji i urządzeń, koszt nadzoru nad realizacją inwestycji.

Samorządy ogłosiły nabór wniosków

Wnioski znajdziemy na stronach Internetowych danego urzędu gminy lub na miejscu, nastepnie trzeba go złożyć w danym urzędzie w nieprzekraczalnych terminach. Każda gmina wyznaczyła inny termin. W UG Karniewo wniosek można składać do 10 lutego br., a w UG Czerwonka do 3 lutego. W niektórych gminach nabór wniosków zakończył się już 20 stycznia. Oprócz modernizacji kotłowni zainteresowane osoby mogą także składać wnioski na np.: dofinansowanie kolektorów słonecznych (do 50% dofinansowania). Szczegóły znajdą Państwo na stronach Internetowych gmin.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB