Piątek, 10 kwietnia 2020. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Środek "sezonu grypowego"

2017-02-08 11:53:00 (ost. akt: 2017-02-08 11:53:34)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Zima zbliża się ku końcowi, pogoda robi się kapryśna a liczba chorych na grypę i choroby grypopodobne wzrasta.W styczniu w roku bieżącym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w powiecie makowskim odnotowała więcej zachorowań niż w roku ubiegłym.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

W styczniu więcej zachorowań
W styczniu 2017 roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarejestrowała 255 przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jedno dziecko było hospitalizowne. Dla porównania w ubiegłym roku w styczniu odnotowano 172 zachorowania i żadnej hospitalizacji.


Lepiej przeciwdziałać niż leczyć
Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie choroba ta dotyczyć może 5% - 10% dorosłych i 20% - 30% dzieci. Na całym świecie, szacuje się, że corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych, a około 250 000 do 500 000 zgonów. Jednak z grypą można walczyć. Jeśli nie ufamy szczepionkom i nie chcemy się profilaktycznie zaszczepić, warto stosować inne zapobiegawcze środki. Jeśli ktoś jest już chory powinien przestrzegać zasad higieny oddychania (w czasie kaszlu i kichania zakrywamy nos i usta chusteczką jednorazową), aby zmniejszyć ryzyko zarażenia innych osób.

Higiena przede wszystkim
Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi, żeby, kiedy jesteśmy poza domem lub w podróży, mieć przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk. Jeśli nie mamy takich środków należy kichać i kaszleć w zgięcie łokciowe ( wtedy dłonie nie zostaną skażone wirusem). W środkach transportu zbiorowego warto unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Jeśli jest taka możliwość, podczas okresu, kiedy panuje wzmożona zachorowalność na grypę, można unikać masowych zgromadzeń i miejsc, gdzie codziennie przebywa wielu ludzi np.: instytucji publicznych, masowych środków tansportu.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB