Sobota, 1 kwietnia 2023. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Szkoła na pewno, a kiedy bloki?

2013-10-08 09:41:25 (ost. akt: 2013-10-08 09:49:08)

Podziel się:

Kolektor ciepłowniczy, który ma powstać jeszcze w tym roku między ulicami Pułaskiego i Moniuszki w Makowie na pewno zostanie podłączony do Zespołu Szkół nr 2. Mieszkańcy pobliskich bloków opalanych węglem liczyli na przyłącza.

Głosy ich niezadowolenia dotarły telefonicznie do redakcji „Kuriera”, temat ten zdominował także wrześniowe posiedzenie rady miejskiej. Makowianie postanowili bowiem przypomnieć władzom o uchwale podjętej w lipcu, a dotyczącej budowy wspomnianego wyżej kolektora, który miał w założeniu transportować ciepło ze spółdzielczej kotłowni do ZS nr 2, komendy straży pożarnej, urzędu miasta oraz kilku bloków spółdzielczych i komunalnych. Ten ciepłociąg ma powstać jeszcze w tym roku, ale póki co podłączona zostanie do niego na pewno szkoła oraz być może 2,3 bloki. Szkoła jest priorytetowa, że względu na nie najlepszy stan tamtejszej kotłowni.
Ale mieszkańcy bloków nie chcą już biegać z węglem, żądają jak najszybszego przyłączenia do rury ciepłowniczej. – Mieliśmy to obiecane, tymczasem jak na razie wygląda na to, że znowu inwestycja odwlecze się w czasie. A może w ogóle jej się nie doczekamy? – zastanawiała się telefonująca do „Kuriera” kobieta (nie chciała się przedstawić) z ul. 1 Maja. Podobne zdanie wyrażali przedstawiciele mieszkańców na sesji rady miasta 19 września.
Urząd miasta uspokaja i tłumaczy, że po pierwsze – zadanie jest etapowane, a po drugie – zaszły pewne zmiany w planach dotyczących całego przedsięwzięcia, bo w przyszłym roku będzie możliwość pozyskania 50-procentowego dofinansowania na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. – Niepodjęcie starań o taką dotację, byłoby niegospodarnością – usłyszeliśmy w magistracie.
Ponadto – według informacji urzędników – wspomniane bloki nie są póki co przygotowane na odbiór ciepła. Wspólnoty mieszkaniowe muszą zadbać o przygotowanie dokumentacji oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. – Jeśli byłoby zapewnienie, że blok zostanie podłączony do sieci, na pewno byśmy wszystko błyskawicznie zorganizowali – replikowała nasza rozmówczyni z ul. 1 Maja.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maniek #1214348 | 213.238.*.* 9 paź 2013 06:21

    Podłączenie szkoły i bloków komunalnych do kotłowni należącej do Spółdzielni, coraz bardziej uzależnia miasta od tejże spółdzielni. To - moim zdaniem - krok w złym kierunku. Władze Spółdzielni nie raz pokazały, że dla własnych interesów potrafią zaszantażować władze miasta. Miasto powinno pomyśleć i starać się za wszelką cenę doprowadzić do Makowa gaz. Weźmy pod uwagę, że w rządzie trwają pracę (takie są dyrektywy Unii) by zakazać ogrzewać węglem. I co wtedy? Pozostanie ogrzewanie olejem opałowym, który jest jednym z najdroższych paliw do ogrzewania. Kochane władze makowa i radni. proszę zacznijcie myśleć przyszłościowo, zacznijcie cos robić dla przyszłych pokoleń a nie tylko dla siebie - tu i teraz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz