Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Są już pierwsze wnioski o nowy dowód

2015-03-04 12:34:25 (ost. akt: 2015-03-04 12:34:35)

Podziel się:

Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Zniknęły z niego takie elementy, jak kolor oczu, wzrost czy podpis posiadacza. Fotografia zaś obowiązuje paszportowa.

Na szczęście urzędy miasta czy gminy nie będą oblegane w związku z tą zmianą, ponieważ dotychczasowe dowody zachowują ważność do upływu określonych w nich terminów. A zresztą od teraz wnioski o nowy dowód można złożyć także w dowolnej gminie, niezależnie od meldunku. To spore ułatwienie, ponieważ dotychczas było to możliwe tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Każdy, kto złoży aplikację o wydanie dowodu, otrzyma go - tak jak dotąd - bezpłatnie. Dokument jest ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat.
W nowym dowodzie osobistym znajdują się takie informacje, jak imię i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia oraz wystawienia dokumentu, numer dowodu osobistego i PESEL, obywatelstwo i termin ważności. Zniknęła w porównaniu z poprzednim wzorem informacja o kolorze oczy, wzroście, a także adres zameldowania i skan podpisu posiadacza. - Każda osoba, która złoży do nas wniosek, jest już obsługiwana z nowego systemu i otrzyma dowód osobisty, który obowiązuje od 1 marca. Takie wnioski już do nas wpłynęły – powiedziała nam w poniedziałek Anna Bartołd, kierownik wydziału spraw obywatelskich w makowskim magistracie.
Jak się tam dowiedzieliśmy, najczęściej mieszkańcy dokonywali wymiany dowodu osobistego w związku ze zmianą adresu zameldowania. Teraz przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać tego dokumentu. Ponadto nowy dowód ma inny wzór i są na nim nowe zabezpieczenia, m.in. mikrodruki i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej jest go podobno sfałszować. Format i wymiary pozostały natomiast takie same, jak dotychczas.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB