Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Transplantacje to dar życia

2015-03-05 14:00:00 (ost. akt: 2015-03-04 12:48:14)

Podziel się:

O tym, na czym polega przeszczepienie narządów posłuchali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu na spotkaniu zorganizowanym 25 lutego.

Odbyło się ono w makowskim Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej, a zorganizowano je pod hasłem „Transplantacje – dar życia jestem na tak” celem zachęcenia jak największej liczby osób do poddania się badaniom.
Wszystkich gości przywitała i omówiła cel spotkania Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, kierownik Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (wydział w Ostrołęce). Potem wystąpiła Ewa Tarnowska – koordynator projektu z ramienia MSCDN. Na czym polega przeszczepienie narządów i jak to wygląda w świetle prawa wyjaśnił Krzysztof Zając z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Krótką, ale szczegółową prezentację na temat przeszczepiania narządów w Polsce, zaprezentował natomiast lek. Marcin Kotulski.
Uczniowie oraz nauczyciele zadawali pytania dotyczące przeszczepu szpiku kostnego, odpowiedzialności prawnej, kosztów związanych z przeszczepem jakiegokolwiek narządu czy sprawności fizycznej po przebytej operacji.
Po wszystkim uczniowie z klas: II, III i IV TG Zespołu Szkół zaprosili gości na przygotowany przez siebie obiad.
mg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB