Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Masowa mogiła w Słojkach. Była ekshumacja

2015-05-07 09:29:34 (ost. akt: 2015-05-07 10:54:05)

Podziel się:

W Słojkach (gm. Rzewnie) przeprowadzono ekshumację szczątków niemieckich żołnierzy. Jak się okazało, znaleziono szczątki po 46 osobach, a dzięki „nieśmiertelnikom” prawdopodobnie uda się odnaleźć ich rodziny.

Żołnierze zza naszej zachodniej granicy zostali pochowani tuż przy figurce wiejskiej w 1944 roku, czyli podczas II wojny światowej. O tym fakcie wiedzieli mieszkańcy wsi Słojki i to właśnie oni poinformowali o tym Fundację „Pamięć”. Ta zwróciła się z prośbą do inspektora sanitarnego w Makowie Mazowieckim o pozwolenie na rozpoczęcie prac ekshumacyjnych. Taką zgodę sanepid wydał.
Prace trwały tam trzy dni (27-29 kwietnia). - Dla nas istotne jest to, że przy szczątkach znajdują się „nieśmiertelniki”. Dzięki temu będziemy mogli poinformować rodzinę, gdzie pochowano ciała osób, które zginęły podczas II wojny światowej oraz gdzie teraz zostaną umieszczone szczątki. To bardzo ważne wydarzenie – powiedział nam archeolog Adam Golański.
„Nieśmiertelniki” to kawałki blachy, które żołnierze noszą przy sobie. Na nich wytłoczone są numery identyfikujące żołnierza oraz imię i nazwisko. Pomaga to znacznie w identyfikacji w razie śmierci bądź zranienia, nawet jak w tym przypadku, po wielu latach.
W masowym grobie w Słojkach znaleziono także hełmy, saperki oraz trochę rzeczy osobistych – np. grzebienie. Szczątki mają zostać przeniesione na jeden z powojennych cmentarzy w Polsce. To co stanie się z resztą rzeczy, zależy od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli będzie nimi zainteresowany, trafią do muzeum, a jeśli nie - oprócz nieśmiertelników wszystkie rzeczy zostaną zakopane na cmentarzu razem ze szczątkami.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB