Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Budynku nie przejmujemy, uchwała niepotrzebna

2015-06-06 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-02 12:36:41)

Podziel się:

Jak pisaliśmy w poprzednim numerze „Kuriera”, władze miasta odpuściły temat przejęcia siedziby Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorstw Różnych w Makowie. Rzemieślnicy jednak, mimo zapewnień burmistrza na ostatnim spotkaniu, że budynek nie zostanie przejęty przez samorząd, pojawili się na sesji rady miasta.

Tydzień temu odbyło się drugie już spotkanie władz miasta z rzemieślnikami. Burmistrz miasta Tadeusz Ciak tłumaczył czemu właściwie przejęcie budynku przy ul. Kilińskiego 14 (jest własnością Skarbu Państwa) miałoby służyć. Miasto chciało przejąć ten budynek na cele kulturalne, nie ingerując jednak w dotychczasowe funkcjonowanie Cechu. Ciak obiecywał jednocześnie dbanie o budynek i remont. Do porozumienia jednak nie doszło, rzemieślnicy byli nieugięci. Władze Makowa postanowiły więc nie „uszczęśliwiać ich na siłę”.
Ale pamiętni tego, że rada miasta 29 kwietnia jednogłośnie podjęła uchwałę intencyjną w sprawie przejęcia budynku za pośrednictwem reprezentującego Skarb Państwa w takich przypadkach starosty, rzemieślnicy pojawili się na ostatniej sesji (27 maja) z prośbą o jej „wyprostowanie”. – Chcemy, aby została podjęta nowa uchwała, mówiąca o tym, że miasto nie przejmie budynku, bądź uchwała uchylająca poprzednią. Dodatkowo przyniosłem dziś i złożę na ręce przewodniczącego rady miasta Jerzego Dąbrowskiego statut Cechu. Wydaje mi się bowiem, że radni nie do końca wiedzą, czym my się właściwie zajmujemy. Niech się więc z nim zapoznają – przemawiał na sesji jeden z przedstawicieli rzemieślników.
Głos w sprawie zabrał też wiceburmistrz Lech Gadomski. - W poniedziałek na spotkaniu jasno wypowiedzieliśmy się w tym temacie. Ale rozumiem, że potrzebujecie oficjalnej odpowiedzi. Nie będzie uchwały, że nie przejmiemy budynku Cechu, ponieważ to była tylko propozycja z naszej strony. A wam nie jest potrzebna uchwała, tylko potwierdzenie, że jesteście właścicielem obiektu, bo w żadnych dokumentach tego nie ma. Załatwcie to zgodnie z prawem, a rada nie ma z tym nic wspólnego - wyjaśnił Gadomski.
Do wypowiedzi poczuł się zobowiązany także burmistrz miasta Tadeusz Ciak. - Emocje wokół tej sprawy z pewnością były niepotrzebne, bo nasze intencje były czyste. Powiedzieliśmy już jednak, że budynku nie przejmiemy. Właścicielem jest Skarb Państwa, a Cech Rzemiosł i Przedsiębiorstw Różnych jest jedynie użytkownikiem i to miało zostać uszanowane, gdyby do przejęcia budynku doszło. Teraz uchylenie uchwały jest bezpodstawne, ponieważ w świetle prawa nie ma ona znaczenia – wyjaśnił Ciak.

Marlena Grzeszczak

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. makowianin #1749178 | 151.248.*.* 7 cze 2015 11:51

    Gadomski niech nie wypowiada się za radę, a Ciak niech wie, iż cech nie jest tylko użytkownikiem, ale przede wszystkim to rzemieślnicy wybudowali ten budynek i powinien być ich własnością. Władza miejska winna im w tym pomóc i mobilizować do uregulowania własności, a nie wyciągać ręce po cudze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz