Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Kultywujemy ludowe tradycje – spotkanie w Starych Glinkach

2015-09-15 15:38:22 (ost. akt: 2015-09-15 15:50:17)

Podziel się:

Od bardzo dawnych czasów na ziemiach polskich zachowywane były i są różne zwyczaje, tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Związane one były z różnymi pracami w gospodarstwach rolnych, z porami roku bądź z uroczystościami rodzinnymi. „Jak kwiaty są ozdobą roślin i ziemi, tak zwyczaje doroczne są krasą życia domowego ludów” – pisał Zygmunt Gloger.

Od wieków religijność Polaków przenikała w życie ludu wiejskiego. Przykładem jest dzień 8 września, na który przypada święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to czas poświęcenia ziarna siewnego. W sypniewskiej parafii 8 września jest dniem szczególnym, gdyż wtedy w kaplicy w Starych Glinkach odbywa się doroczny odpust. Kaplica została zbudowana dokładnie w tym samym miejscu, gdzie niegdyś znajdował się okazały modrzewiowy obiekt sakralny. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Po zakończeniu wojny mieszkańcy Glinek postawili drewniany budynek, który pełnił funkcję kaplicy do końca lat 90-ych XX wieku. Następnie dzięki staraniom mieszkańców i wsparciu proboszcza Edwarda Kaczmarczyka pobudowano piękną murowaną kaplicę, w której każdego roku w dniu odpustu, właśnie 8 września, odbywa się nabożeństwo ku czci Matki Boskiej Siewnej. Jest to niezwykle ważny dzień dla społeczności wiejskiej i okolicznych mieszkańców. Choć trzeba przyznać, że coraz mniej wiernych uczestniczy w tej uroczystości.
W tym właśnie dniu postanowili spotkać się członkowie Gminnego Klubu Emerytów w Sypniewie. Uczestniczyli oni we mszy świętej, wysłuchali pięknego kazania wygłoszonego przez pochodzącego z sypniewskiej parafii księdza Jacka Majkowskiego.
Potem zwiedzili zabytkowe miejsca, pamiątki regionalnej historii: grobowiec rodowy książąt Korybut Woronieckich, kopiec mogiłę z figurą Matki Boskiej i tablicą informującą, że spoczywa w nim 9 żołnierzy Powstania Listopadowego, fragmenty parku krajobrazowego założonego przez rodzinę Woronieckich, obrazy w kaplicy namalowane przez urodzonego na tej ziemi malarza Janusza Żerańskiego. Członkowie Gminnego Koła Emerytów byli pełni podziwu, iż mieszkańcy Starych Glinek z ogromną starannością dbają o to miejsce i pielęgnują cząstkę swojej historii.
Ludzie mieszkający w Starych Glinkach i okolicznych wioskach są przyjaźni i gościnni. Sypniewscy emeryci mieli okazję się o tym przekonać. Pani Kazimiera Wilczewska przyjęła ich pod swój dach i ugościła smakowitym obiadem, niezwykłymi dla podniebienia przekąskami i pysznym ciastem. Razem z jej sąsiadami państwem Janem i Dorotą Wierzbowskimi i panią Apolonią Pieragowską wszyscy miło spędzili czas. Tradycyjnie już śpiewali ulubione piosenki. Nie zabrakło też „Polskich kwiatów” i „Stu lat” dla gospodyni domu i jej przyjaciół. Żegnając się i dziękując pani Kazi za jej dobre serce, sypniewscy emeryci wręczyli wspaniałej gospodyni piękny kosz upominkowy ze słodyczami.
Po raz kolejny okazało się, iż takie wyjazdowe spotkania są bardzo dobrą formą poznania najbliższej okolicy, integracji i nawiązania kolejnych przyjaźni.
Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB