Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Festyn można zaliczyć do udanych

2015-10-10 12:32:16 (ost. akt: 2015-10-10 12:33:09)

Podziel się:

Symulator zderzeń, symulator jazdy, symulator dachowań, bezpłatne badania cukru i ciśnienia czy nawet inscenizacja wypadku drogowego – tak minął festyn edukacyjno-profilaktyczny w Makowie.

Festyn edukacyjno-profilaktyczny "Masz jedno życie kieruj odpowiedzialnie! Dopalacze zabijają" odbył się 7 października w rynku miejskim. Był on zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Makowie Mazowieckim, Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Tomasz Łysiak, który w swoim przemówieniu przede wszystkim ostrzegał przed tragicznymi skutkami nieostrożnej jazdy. Jak mogliśmy się dowiedzieć z dalszej części przemówienia, w makowskich szkołach odbyło się trzydzieści spotkań z policjantem i pracownikiem sanepidu. Takie spotkania mają przestrzegać młodzież przed zażywaniem dopalaczy i brawurą na drodze.
Głos zabrał także Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Cezary Zaurski, który zwrócił uwagę na różnorodność pracy strażaków oraz to, że podczas wezwań do wypadków są świadkami skutków nierozważnej jazdy oraz często tragedii. Jako ostatnia wystąpiła przedstawicielka sanepidu pani Maria Kowalczyk, która zwróciła się głównie młodzieży aby ostrzec przed zażywaniem dopalaczy. Następnie przyszedł czas na część pokazową. Rozpoczęła się ona inscenizacją wypadku drogowego z udziałem motocyklisty. Na miejsce zdarzenia wezwano karetkę pogotowia, straż oraz policję. Ratownicy medyczni zajęli się poszkodowanym motocyklistą, strażacy natomiast nieśli pomoc rannemu kierowcy samochodu osobowego, którego musieli uwolnić z uszkodzonego auta. W tym celu użyli kleszczy, którymi odcięto dach pojazdu, dzięki czemu udało się wydostać poszkodowanego. Po zbadaniu uczestników wypadku i zabezpieczeniu terenu, rannych przewieziono do szpitala. Wszystko to robiło ogromne wrażenie i było bardzo realne. Festynowi towarzyszyło także wielu atrakcji min:w jednym z symulatorów można było odczuć na własnej skórze co dzieje się z ludzkim ciałem podczas dachowania samochodu. Na kolejnym stanowisku, symulatorze zderzeń, można było się przekonać, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory jazdy samochodem i motocyklem, dostarczało im to wielkiej frajdy. Również slalom pomiędzy pachołkami w alkogoglach przyciągał uczestników. Zorganizowano także pokazy używania defibrylatora oraz wyposażenia policyjnego. A chętnych do obserwacji nie brakowało.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB