Poniedziałek, 20 września 2021. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Czołg ocalony, cytat zmieniony

2018-03-29 12:35:36 (ost. akt: 2018-03-29 12:38:00)

Autor zdjęcia: Dorota Zberowska

Podziel się:

Kontrowersyjny czołg nie zniknie z centrum Różana. Tak zadecydował IPN na wniosek prezesa Stowarzyszenia Nasze Wspólne Sprawy. Zmieni się tylko cytat na tablicy pamiątkowej.

Za sprawą Stowarzyszenia Nasze Wspólne Sprawy z Rózana do Instytutu Pamięci Narodowej trafiło zapytanie tyczące się pomnika czołgu, pamiątki po obchodach rocznicowych w Różanie. Paweł Reszko, prezes stowarzyszenia wystąpił z prośbą o opinię czy czołg należy usunąć z centrum Różana. W odpowiedzi IPN stwierdził, że pomnik "obecnie jest obiektem propagującym komunizm". Jednak nie zalecił usunięcia całej pamiątki, a jedynie tablicy z inskrypcją oddającą cześć Armi Radzieckiej.
W rozmowie z Piotrem Świderskim, burmistrzem Różana dowiedzieliśmy się, że pomnik wpisał się w krajobraz, mieszkańcy do niego przywykli i nie chcą go usuwać. Poprosiliśmy burmistrza o komentarz dotyczący stanowiska IPN.
-Choć osobiście nie do końca zgadzam się z opinią IPN, to wykonamy zalecenia dotyczące wymiany tablic na "Pomniku ku czci bohaterów uczestników walk z hitlerowskim najeźdźcą". Zdecydowana większość mieszkańców Różana poczytuje działania Stowarzyszenia Nasze Wspólne Sprawy za zamach na nasz czołg. Na szczęście, przynajmniej na razie, zwyciężył rozsądek – wyjaśnił włodarz.
n.b.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. T 34 #2707886 | 178.235.*.* 2 kwi 2019 01:11

    Dlaczego na czołgu nie ma cech do jakiej armii należał. Wygląda jak bezpaństwowiec. No może dlatego aby Ruskim dokopać (bo gwiazda czerwona). W Ardenach można spotkać pomniki czołgi amerykańskie z tamtej epoki z.....gwiazdą (białą). Na poligony w Polsce przyjeżdżają czołgi Bundeswhery z czarnymi krzyżami i jest OK. Sierp i Młot to rozumiem NIE ale ten czołg bez czerwonej gwiazdy raczej nie pasuje do tzw PRAWDZIWEJ PRAWDY. Czołgów LWP w 1944 pod Różanem nie było.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz