Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Amatorski teatr w nowej odsłonie

2018-04-06 11:07:56 (ost. akt: 2018-04-06 11:54:35)

Autor zdjęcia: MDK Maków Maz.

Podziel się:

Mieszkańcy gminy Szelków mogą się poszczycić istnieniem amatorskiego teatru, który raz do roku wystawia sztukę. Tym razem wystawiony został spektakl pt: "Gość oczekiwany". W rolę chciwego lichwiarza wcielił się Arnold Grossmann, wójt gminy Szelków.

-Najczęściej gram czarny charakter – opowiadał z uśmiechem wójt. Dodał, że jest dumny z sukcesów w konkursie Pułtuskich Teatrów Amatorskich, gdzie Teatr Cioci Heni w 2016 roku został uznany za najlepszy, a aktorzy i Henryka Brdynkiewicz, reżyser, wyróżnieni. Tłumaczył też, że teatr jest międzypokoleniowy, a przełamanie wewnętrznych oporów i tremy, to ciężka sprawa. -Jednak jak już się ktoś zdecyduje, to później łapie bakcyla – mówił wójt. Trema i stres przed wystawieniem sztuki towarzyszył również pani reżyser, która w dzień przedstawienia była przeziębiona. Aczkolwiek choroba nie stanęła na przeszkodzie i trwający półtorej godziny spektakl składający się z dwóch aktów został zrealizowany 22 marca w makowskim domu kultury.
-Sztuka jest tragikomedią, raczej religijna. Tytułowym gościem oczekiwanym jest Pan Jezus, który przychodzi do ubogiej i bogatej rodziny pod postacią dziada, albo sierotki - opowiedziała nam pani Henryka, której postać dała nazwę teatrowi. Dodała, że widowisko niesie ze sobą przesłanie dotyczące pokory, miłości, ale także pychy czy chciwości. Tegoroczny spektakl jest trzecim, który został wystawiony w powiecie przez Teatr Cioci Heni. W zeszłym roku, na Dzień Dziecka, zorganizowane zostało przedstawienie dla przedszkolaków i uczniów z Szelkowa.
W rozmowie z Kurierem Makowskim pani Henryka przyznała, że działalność artystyczną zaczynała od pracy z dziećmi. Dopiero z czasem postanowiła zaangażować dorosłych.
-Bardzo ciężko było zebrać grupę, ponieważ aktorzy-amatorzy wykonują różne zawody i praca często utrudnia zorganizowanie prób czy występów. Życie rodzinne, wychowywanie małych dzieci również nie ułatwia sprawy - wyjaśniała reżyser. Dodała, że jeśli będzie sposobność, to znów ruszą na festiwal teatrów.
Sztuka „Gość Oczekiwany” wystawiona zostanie również w 8-go kwietnia w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Różanie o godzinie 18. Mieszkańcy gminy Płoniawy-Bramura także będą mieli okazję zobaczyć sztukę 6-go kwietnia o godz. 19. Natomiast w Szelkowie termin wystawienia nie został jeszcze zaplanowany.
d.z.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB