Poniedziałek, 20 września 2021. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Otwarcie zabytkowej synagogi

2018-04-09 10:42:08 (ost. akt: 2018-04-09 10:46:53)

Autor zdjęcia: Dorota Zberowska

Podziel się:

Maków Maz.//W czwartek, 26 kwietnia dojdzie do otwarcia wyremontowanej bożnicy Bet-Hamidrasz leżącej przy ul. Zielony Rynek 5. Dawna synagoga będzie miejscem wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

Zbudowana w 1873 r. synagoga przez lata popadała w ruinę. Dzięki środkom unijnym miasto mogło sobie pozwolić na modernizację zabytku. Wyremontowany został cały budynek, łącznie z wykonaniem instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy pracami konserwatorskimi. Odrestaurowano również nieliczne, oryginalne elementy znajdujące się w budynku. Należy do nich kawałek posadzki, filar oraz kawałek fresku. Pozostałe 3 filary dobudowano, a fresk domalowano zgodnie z pierwotnym wzorem.
Na uroczyste otwarcie zabytku zaproszono wielu gości. Spośród nich przybyć ma marszałek woj. mazowieckiego, przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Warszawie, konserwator zabytków.
Wyremontowane dawne miejsce modlitw służyć będzie do spotkań kulturalnych. Na jej ścianach zawiśnie stała ekspozycja dotycząca historii i kultury żydowskiej. Synagoga będzie również miejscem wydarzeń artystycznych czy oświatowych.
Koszt modernizacji wyniósł ponad 1,6 mln zł, natomiast dofinansowanie, które otrzymało miasto to około 1,1 mln zł.
d.z.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marcin #2481938 | 204.85.*.* 11 kwi 2018 03:33

    Żydki to się potrafią ustawić. Odzyskali od miasta małą bożnicę, by za chwilą ją odsprzedać miastu. Nie byli zainteresowani jej odrestaurowaniem i stworzeniem w niej miejsca pamięci swoich ziomków, a teraz miasto za swoje pieniądze tworzy im wystawę dotyczacą historii i kultury żydowskiej. A dlaczego nie wystawę historii i kultury polskiej?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz