środa, 20 października 2021. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Będą wymieniać kotły na ekologiczne

2018-04-16 09:27:22 (ost. akt: 2018-04-16 09:56:51)
Wójt gminy Sypniewo, Jarosław Napiórkowski

Wójt gminy Sypniewo, Jarosław Napiórkowski

Autor zdjęcia: Dorota Zberowska

Podziel się:

Możliwość wysokiego dofinansowania wymiany kotłów grzewczych na ekologiczne cieszy się różnorakim zainteresowaniem w poszczególnych gminach powiatu makowskiego. Najwięcej chętnych jest w gminie Sypniewo. Tam 60 osób zadeklarowało udział w projekcie.

Mieszkańcy powiatu makowskiego mają okazję uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych oraz montaż instalacji OZE. Konkretnie chodzi o instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne czy pompa ciepła. Projekt przewiduje cztery rodzaje kotłów ekologicznych, tj. na pellet, do dwustopniowego spalania drewna, na olej opałowy oraz gazowe. W ramach tego przedsięwzięcia samorządowcy będą mogli ubiegać się o dotację w wysokości od 75 procent kosztów kwalifikowanych. Przedsięwzięcie organizowane jest w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza. W związku z ogłoszeniem konkursu, we wszystkich gminach sondowano zainteresowanie mieszkańców projektem. Każdy miał możliwość zadeklarowania swojego udziału. Z rozmów z włodarzami dowiedzieliśmy się, że w większości gmin nie ma wielu chętnych na wymianę. Dotyczy to między innymi takich gmin jak Rzewnie, Szelków, Młynarze, gdzie pojawiło się cztery czy pięć deklaracji. Rekordowo dużo zainteresowanych wymianą urządzeń grzewczych jest w gminie Sypniewo. Tam, z deklaracją do urzędu zgłosiło się około 60 osób. W gminie Czerwonka, jak poinformował nas wójt, Paweł Kacprzykowski było około 15 chętnych.
-Na naszym terenie założyliśmy czujniki jakości powietrza, które wskazują, że jest ono czyste. 43 procent powierzchni gminy, to lasy – wyjaśnił wójt. Dodał, że w związku z tym jakość jest wysoka, a miejscowa ludność do ogrzewania swoich domostw używa głównie drewna. Większe zainteresowanie wymianą kotłów na ekologiczne wykazali mieszkańcy gminy Karniewo. Z ustaleń wójta, Michała Jasińskiego wynika, że do urzędu wpłynęło około 21 deklaracji.
-Świadomość mieszkańców dotycząca ekologii jest coraz większa – mówił Michał Jasiński. Dlatego też nieco większa liczba osób zdecydowała się na udział w projekcie. Natomiast wójt Szelkowa, Arnold Grossmann wyjawił, że w jego gminie deklaracji było pięć.
-Wiąże się to z tym, że wielu mieszkańców gminy ma prywatne lasy i jako opał wykorzystują drewno- wyjaśnił. Włodarz stwierdził również, że mimo dofinansowania inwestycja nie będzie tania, gdyż późniejsze użytkowanie generuje wysokie koszty. Nadmienił też, że posiadanie ekologicznego kotła na olej opałowy czy gaz jest wygodne. W związku z tym głównie osoby starsze decydują się na wymianę.
Dorota Zberowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB