Czwartek, 18 sierpnia 2022. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

"Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo"

2020-11-02 18:34:17 (ost. akt: 2020-11-02 18:36:08)

Autor zdjęcia: policja

Podziel się:

Ruszyła kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Policyjne działania prowadzone na terenie całego województwa mazowieckiego od 22 października do 15 grudnia będą miały charakter kontrolno-prewencyjny. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę będą zwracać na prawidłowe oświetlenie pojazdów.

Kierowcy pojazdów, w których zostaną ujawnione nieprawidłowości związane z oświetleniem będą zachęcani, aby udać się do stacji diagnostycznych wspomagających działania i tam bezpłatnie  „ustawią” światła.

Na terenie powiatu makowskiego do tej akcji włączyła się Stacja Diagnostyczna Pojazdów na ul. Mazowieckiej 18 w Makowie Mazowieckim. To tu w dniach 24.10, 07.11 oraz 21.11.2020 roku w godz. 08-14 będą Państwo mogli bezpłatnie ustawić i wyregulować światła w swoich pojazdach.

Makowscy policjanci apelują do wszystkich kierujących oraz właścicieli samochodów, aby nie bagatelizowali kwestii oświetlenia pojazdu, gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że w okresie jesienno- zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł w pojeździe ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

sierż. Katarzyna Pstrągowska, KPP Maków Maz.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tom #3008949 | 83.6.*.* 19 lis 2020 15:09

    Super by było jakby Policja zaczęła rowerzystów pouczać. Większość z nich nocą nie ma żadnych świateł.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz