Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Obwodnica? Rondo? Byle szybko…

2013-10-15 08:46:06 (ost. akt: 2013-10-15 08:47:56)

Podziel się:

Po pierwsze – poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Po drugie – rozładować korki. Jak to zrobić w Makowie? Najlepiej gdyby powstała obwodnica „sześćdziesiątki”, ale i rondo mogłoby wiele zmienić.

Maków to miasto specyficzne, bo położone wokół skrzyżowania dwóch dróg krajowych – nr 60 i nr 57. I tylko to jedno zdanie wystarczy, by uświadomić sobie, jakie problemy z takim usytuowaniem się wiążą. Zwłaszcza na „sześćdziesiątce” ruch panuje ogromny, a dodatkowo wiele z przejeżdżających pojazdów to ogromne tiry. Najmniejszy chyba problem to hałas, a także smog. Dużo większym jest spore zagrożenie w ruchu. Przy takim jego natężeniu niemal nie może się obyć bez drogowych zdarzeń. A wśród tych najbardziej niebezpieczne i tragiczne w skutkach są te z udziałem pieszych. Jeśli dodać do tego fakt, że szosę pokonują m.in. dzieci w drodze do szkół i przedszkoli, obraz całości jawi się w niezbyt kolorowych barwach.
No i jeszcze jeden poważny dla makowian kłopot – korki. Te tworzą się zwłaszcza w porach porannego i popołudniowego szczytu. W tym roku część mieszkańców miasta nie wytrzymała i wzięła udziału w proteście. W połowie marca weszli rano na pasy na ul. Mickiewicza (to część drogi nr 60) i chodzili po nich w żółwim tempie. Tym sposobem zasygnalizowali, że nie mogą już wytrzymać sytuacji z wiecznymi korkami (zwłaszcza rano) m.in. u zbiegu ul. Mickiewicza, Różańskiej i Warszawskiej. Ich zdaniem powinno tam powstać rondo.
Makowski magistrat, że w sprawie takiego kołowego skrzyżowania interweniował w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, iż na rondo nie ma szans, bo nie ma tam na nie dość miejsca. Choć ja akurat uważam, iż tego miejsca jest wystarczająco dużo. Być może powstanie tam sygnalizacja świetlna – mówi burmistrz Janusz Jankowski.
A co z ewentualną obwodnicą? – W tej sprawie też były kontakty z GDDKiA, ale tłumaczenia były takie, że nie ma na nią pieniędzy. A poza tym intensywność ruchu miała być ich zdaniem jeszcze zbyt mała – wyjawia Jankowski. Jak podkreśla, miasto – by poprawić poziom bezpieczeństwa - skupia się póki co na ścisłej współpracy z policją. A w dwóch miejscach zainstalowano przy „zebrach” specjalne, pulsujące światła ostrzegawcze.
- Posłowie wiedzą o naszych problemach, władza drogowa w Warszawie również. Miejmy nadzieję, że temat nie zostanie odpuszczony – podsumowuje burmistrz.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. qwerty #1232041 | 83.31.*.* 30 paź 2013 10:05

  gdzie tu obwodnica.. tym bardziej jak by musial powstac jakis nowy most, gdzie sam koszt jego budowy... a szkoda gadać. cały maków to sie 5 min wzdłuż i wrzesz przejeżdza, oby obwodnica Pułtuska powstała, tak naprawde ta sa 2 przewalone skrzyzowania, wyjazd od grzanki(gdzie mogli by zrobić jedno wielkie ogromne rondo wraz z Mazowiecka i wyjazd przy Erdecie gdzie chyba tylko światała by coś pomogły...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Boniek #1221946 | 195.114.*.* 18 paź 2013 14:18

  po co obwodnica- lepiej położyć asfalt na Grabowej. Współczuje ludziom mieszkającym przy głównym skrzyżowaniu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dyzio #1219405 | 5.184.*.* 15 paź 2013 19:31

  Marzenia dobra rzecz... czasem się spełniają. -Dobrze , że ów problem jest zauważalny .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. yyy #1218908 | 79.162.*.* 15 paź 2013 09:25

  Naszemu Burmistrzoju to zależy tylko żeby jego Syn i Synowa mieli załatwione posady przy państwowym korycie, łuna w geodezji a łun w makowiance...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)