Eustachy Rudziński, który przyszedł na świat 20 września 1885 roku w Makowie Mazowieckim, to postać o niezwykle bogatej biografii. Zmarł 15 sierpnia 1953 roku w Warszawie. Był zaangażowanym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, a także posłem na Sejm Ustawodawczy w latach 1919–1922 oraz posłem I kadencji. Dodatkowo pełnił rolę dyrektora Zjednoczenia Związków Spółdzielni Rolniczych RP.
W latach 1903–1905 Rudziński uczestniczył w kursach organizowanych przez Wyższą Szkołę Przemysłową w Krakowie. Po ich zakończeniu zapisał się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie zgłębiał zagadnienia z matematyki i fizyki. Kontynuował naukę w Bernie, jednak z powodu trudności finansowych musiał ją przerwać, wracając do kraju. Tam rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki i fizyki w szkołach średnich, ucząc najpierw w Płocku w 1912 roku, a następnie w Sosnowcu w 1913 roku.
Rudziński zaangażował się w działalność Związku Strzeleckiego, a w 1914 roku uczestniczył w kursie podoficerskim w Krakowie. W obliczu I wojny światowej, z uwagi na problemy ze zdrowiem, nie brał udziału w walce i pracował w intendenturze w Krakowie. W 1915 roku wyjechał do Pragi, a po powrocie zaangażował się w działalność PSL. W 1917 roku objął stanowisko inspektora szkolnego w Radomsku, mianowanego przez Tymczasową Radę Stanu.
Rudziński został wybrany do Sejmu Ustawodawczego z okręgu nr 30 w Częstochowie. W parlamencie pracował w Komisji Oświatowej oraz Ochrony Pracy, a także pełnił funkcję sekretarza Komisji Spraw Zagranicznych. Wybory w listopadzie 1922 przyniosły mu ponowne miejsce w Sejmie I kadencji. W 1927 roku rozpoczął pracę jako inspektor szkolny w Warszawie, później zaś zajął się spółdzielczością, a w 1934 roku został wicedyrektorem administracyjnym Gospodarstwa Rolnego i Leśnego "Agril" w Zarządzie Miejskim Warszawy.
Podczas niemieckiej okupacji pozostawał na swoim stanowisku. Po powstaniu warszawskim został wywieziony do Niemiec, gdzie spędził czas aż do czerwca 1946 roku. Po powrocie do Warszawy znalazł zatrudnienie w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Eustachy Rudziński zmarł i spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pozostawiając po sobie niezwykle bogатą i inspirującą historię zawodową oraz społeczną.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Zbigniew Chrzanowski | Bogusław Rogalski | Andrzej Chodkowski (polityk) | Jerzy Gosiewski | Jadwiga Nowakowska (wicewojewoda) | Grzegorz Dzierzgowski | Zbigniew KubikOceń: Eustachy Rudziński