Janusz Gołota to postać o bogatym dorobku akademickim oraz społecznym, urodzona 27 września 1953 roku w malowniczym Makowie Mazowieckim. Zasłynął jako polski historyk, który uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych.
W swojej karierze akademickiej Gołota pełnił funkcję wykładowcy, dzieląc się swoją wiedzą i pasją z młodszymi pokoleniami studentów. Jego zaangażowanie wykracza poza mury uczelni, należąc także do elity samorządowej oraz aktywnie uczestnicząc w licznych inicjatywach społecznych w Ostrołęce.
Jako wieloletni prezes zarządu Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, Gołota nie tylko wspierał badania naukowe, ale także promował lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne, co miało ogromne znaczenie dla regionu.
Życiorys
Janusz Gołota jest osobą o bogatej karierze akademickiej oraz społecznej. Ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Następnie, na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. W 2004 roku, na podstawie rozprawy zatytułowanej „Ostrołęka. Miasto i powiat w okresie międzywojennym”, obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Humanistycznym Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego.
Gołota pracował jako nauczyciel, pełnił funkcję dyrektora w studium nauczycielskim oraz w medycznym w Ostrołęce. Był współzałożycielem, dyrektorem oraz nauczycielem w kolegium nauczycielskim i w nauczycielskim kolegium języków obcych. Dodatkowo, sprawował stanowisko dyrektora wydziału oświaty, kultury, sportu oraz spraw społecznych w urzędzie miasta Ostrołęka. Przez długi czas był związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jego główna specjalizacja to historia najnowsza Polski.
Oprócz kariery akademickiej, Janusz Gołota jest zaangażowany w działalność Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, gdzie w 1986 roku wszedł w skład pierwszego zarządu. Od 1997 roku pełni funkcję prezesa zarządu OTN. Jest także autorem, współautorem oraz redaktorem wielu publikacji wydawanych przez to towarzystwo, w tym „Ostrołęka: miasto i powiat w okresie międzywojennym” (2000) oraz „Jędrzej Moraczewski (1870–1944): pierwszy premier II Rzeczypospolitej” (2002). Współpracuje jako redaktor naczelny „Zeszytów Naukowych OTN”.
Gołota aktywnie uczestniczył również w działalności samorządowej oraz politycznej. Od listopada 1986 roku pełnił funkcję sekretarza komitetu miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Makowie Mazowieckim. Przez rok był członkiem zarządu miasta Ostrołęka. W wyborach w 1993 roku ubiegał się bezskutecznie o mandat senatorski w województwie ostrołęckim z ramienia SLD. Po pewnym czasie wstąpił do Platformy Obywatelskiej, gdzie był członkiem rady krajowej. W wyborach w 2006 roku, z listy PO, zdobył mandat radnego sejmiku mazowieckiego III kadencji i objął stanowisko przewodniczącego komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. W 2010 roku nie udało mu się ponownie uzyskać reelekcji.
W 2011 roku Janusz Gołota został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Staniszewski | Anna Henrykowska | Marian Nałęcz | Paweł Izdebski | Józef Smoliński | Stanisław DobosiewiczOceń: Janusz Gołota