Marian Nałęcz


Marian Nałęcz, który przyszedł na świat w Makowie Mazowieckim 6 października 1901 roku, jest postacią, która odegrała istotną rolę w polskiej edukacji. Jego życie zakończyło się 10 lutego 1972 roku w Warszawie.

Był on nie tylko nauczycielem, ale również dyrektorem kilku gimnazjów, które znajdowały się w Pułtusku, Płocku oraz Falenicy. Warto zaznaczyć, że w trudnych czasach wojny Marian Nałęcz zaangażował się w tajne nauczanie, co pokazuje jego determinację i zaangażowanie w rozwój edukacji w Polsce w obliczu różnych przeciwności.

Życiorys

Marian Nałęcz urodził się jako syn Stanisława oraz Marianny z Biedrzyckich, którzy prowadzili restaurację. Po zakończeniu edukacji w Pułtusku, swoje pierwsze kroki zawodowe stawiał jako nauczyciel w miejscowościach Maków oraz Różan w latach 1921–1924. Z czasem zdobył dyplom wyższych studiów z zakresu historii. W 1924 roku rozpoczął nauczanie historii w swoim rodzinnym Gimnazjum im. Piotra Skargi w Pułtusku, a w latach 1930–1933 pełnił funkcję dyrektora tej placówki.

W okresie od 1933 do 1939 roku zarządzał Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku, gdzie zrealizował wiele istotnych inicjatyw. Jego zdolności kierownicze umożliwiły stworzenie wysokiej jakości pracowni fizycznej i geograficznej, a także podniesienie standardu pracowni przyrodniczej. W czasie jego kadencji szkoła wzbogaciła się o projektor dźwiękowy oraz znacząco rozbudowano księgozbiór biblioteki szkolnej. Niestety, plany budowy sali gimnastycznej nie zostały zrealizowane z powodu wybuchu II wojny światowej.

Warto podkreślić, że Marian Nałęcz był aktywnym członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego. W 1933 roku zainicjował również utworzenie płockiego oddziału Wszechsłowiańskiego Związku w Polsce, a jego działalność zaowocowała objęciem stanowiska przewodniczącego tej organizacji.

W okresie niemieckiej okupacji, Nałęcz zarządzał przez krótki czas szkołą podstawową w Miedzeszynie. Wspólnie z żoną Lidią, z Wittmajerów, angażował się w organizację tajnego nauczania na terenach Falenicy, które rozpoczęło działalność we wrześniu 1941 roku. W sierpniu 1944 roku zainicjowano tworzenie normalnej szkoły w Falenicy, a od 1 września 1945 roku instytucja ta działała jako Samorządowe Gimnazjum i Liceum, którym kierował Nałęcz.

Po włączeniu Falenicy do Warszawy w 1950 roku, szkoła została upaństwowiona i przekształcona w XXV Liceum Ogólnokształcące. Nałęcz pełnił rolę dyrektora placówki do 1961 roku, kiedy to z powodu problemów zdrowotnych musiał przejść na emeryturę, kończąc tym samym 40-letnią karierę zawodową. Na jego cześć w holu budynku szkoły umieszczono tablicę pamiątkową.

Po śmierci żony w 1964 roku, ostatnie chwile życia spędził w Warszawie, zamieszkując w domu seniora im. Matysiaków, ulokowanym na Saskiej Kępie. Marian Nałęcz odszedł na zawsze, a jego prochy spoczęły na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej w Warszawie.

Przypisy

  1. Marian Nałęcz, [w:] Baza danych o pochowanych na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej w Warszawie [online] [dostęp 30.11.2023 r.]
  2. a b c Krzysztof Wiśniewski, Losy niebieskich mundurków. Fotografie uczniów Gimnazjum Męskiego im. Piotra Skargi w Pułtusku z lat 1910–1915, opracowanie poświęcone wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie [dostęp 06.04.2021 r.]
  3. Włodzimierz Zalewski, Ciekawy Wawer, gazeta internetowa "Tu Wawer", 30.04.2010 r. [dostęp 06.04.2021 r.]
  4. Jadwiga Dobrzyńska, Falenica moja miłość po raz drugi, wydanie III, Warszawa-Wawer 2008 r.
  5. a b c d e Andrzej Jerzy Papierowski, Jerzy Stefański, Płocczanie znani i nieznani. Słownik biograficzny, Płock 2002 r.

Oceń: Marian Nałęcz

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:24